NATO tatbikatında gururlandıran Türkiye detayı

NATO ülkeleri, fazlaca sayıda harp uçağının katılımıyla Avrupa’da nükleer caydırıcılık tatbikatı icra ediyor.

NATO Bağlaşık Hava Komutanlığının (AIRCOM) toplumsal medya hesabından meydana getirilen paylaşımda, bağlaşık ülkelerin hava kuvvetlerinin “Steadfast Noon” tatbikatında şu anda nükleer caydırıcılık kabiliyetlerini denemiş olduğu açıklandı.

Tatbikata onlarca harp uçağının katılmış olduğu, askeri manevraların Avrupa’nın kuzeybatısında düzenlenmiş olduğu ifade edildi.

– TÜRK PİLOTUN RESMİ PAYLAŞILDI

Steadfast Noon tatbikatının senelik rutin eğitim faaliyeti olduğu vurgulanan açıklamada, tatbikata 14 ülkeden çeşitli tiplerde 60’dan fazla harp uçağının katılmış olduğu aktarıldı.

AIRCOM paylaşımında aralarında Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin tanker uçağın bulunmuş olduğu bazı harp uçaklarının fotoğraflarına da yer verildi.

Fotoğraflardan birinde de ay yıldız desenli kask takmış bir Türk harp uçağı pilotu yer aldı.

B-52’LER DE KATILIYOR

30 Ekim’e kadar sürecek Steadfast Noon tatbikatı ev sahibi Belçika ile Şimal Denizi ve İngiltere hava sahasında yapılıyor. Tatbikatta kullanılan harp uçakları içinde dördüncü ve beşinci nesil harp jetleriyle gözetleme uçakları ve tanker uçaklar bulunuyor.

Önceki yıllarda olduğu benzer biçimde bu yıl da tatbikatta ABD’ye ilişkin uzun menzilli bombardıman uçakları B-52’ler de kullanılıyor.

“Steadfast Noon” tatbikatı her yıl değişik bir NATO ülkesinin ev sahipliğinde düzenleniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası