Müslüman bir ülkeye olduğumuz kadar sert olabilecek miyiz?

Gabriel Almanya’daki siyasetçilerin açıklamalarına Twitter’den, “Meksika’daki Dünya Kupası hakkında ne söyleyeceğimizi merak ediyorum. Bu ülkede her yıl ortalama 1.000 hanım öldürülmektedir ve bildirilmeyen vakaların sayısı oldukça daha fazladır. Bakalım Hıristiyan bir ülkeye karşı Müslüman bir ülkeye karşı olmamızla birlikte sert olabilecek miyiz?” paylaşımında bulunarak tepki gösterdi.

Katar’a yönelik Alman kibrinin mide bulandırıcı bulunduğunu kaydeden Gabriel, “Ne kadar unutkanız? Almanya’da eşcinsellik 1994 yılına kadar cezalandırılmaktaydı. Annemin çalışmak için kocasının iznine ihtiyacı vardı. !Konuk işçilere’ iğrenç davrandık ve onları sefil bir halde barındırdık.” ifadelerini kullandı.

Gabriel ülkesinin liberal bir ülke olması için uzun seneler aldığını hatırlatarak, “İlerleme bir gecede değil, adım adım gerçekleşir. Bu Almanya için de geçerliydi, şimdi Katar de ilgilendiriyor. BM ve ILO ülkeyi reformlarından dolayı övmektedir. Bir tek biz Almanlar bunu her gün aşağılıyoruz.” paylaşımına yer verdi.

– Ne olmuştu

Almanya İçişleri Bakanı Faeser, Alman ARD kanalına verdiği röportajda, Katar’ın insan hakları sicilini eleştirerek, “Alman hükümeti olarak bizim için bu ev sahipliği (Katar’ın) hakkı oldukça aldatıcı. Uyulması ihtiyaç duyulan standartlar var. Turnuvalara ev sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha iyi olur.” demişti.

Katar da İçişleri Bakanı Faeser’in bu açıklamalarının arkasından önceki gün Almanya’nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach’ı Dışişleri Bakanlığına çağırarak, protesto notası vermişti.

20 Kasım-18 Aralık tarihlerinde 32 takımın katılımıyla düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği halletmeye hazırlanan Katar, Orta Doğu’da dünya kupasının yapıldığı ilk Arap ülkesi olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası