Miodrag Mitrasinovic firar etti

Bosna Hersek Araştırma ve Koruma Ajansı (SIPA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülkedeki harpte 27 Şubat 1993’te Ştrpci nahiyesindeki tren istasyonundan kaçırılan 20 kişinin işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili, 21 Ekim’de 13’er yıl hapis cezasına çarptırılan 7 sanıktan Mitrasinovic’in, tedavi görmek için bulunmuş olduğu Foca’daki hastaneden kaçtığı açıklandı.

SIPA sözcüsü Jelena Miovcic, N1 Kanalına yapmış olduğu açıklamada, “Mitrasinovic, Foca’da tedavi görmüş olduğu bir hastanede ortalıktan kayboldu. Bosna Hersek’teki tüm güvenlik ekipleri Mitrasinovic’in firarı mevzusunda bilgilendirildi. Görüldüğü yerde tutuklanacak.” diye konuştu.

– BOSNA SAVAŞI’NDA SİVİLLERİ İŞKENCEYLE ÖLDÜREN 7 ESKİ SIRP ASKERE 13’ER YIL HAPİS

Bosna Hersek’teki harpte 27 Şubat 1993’te Ştrpci nahiyesindeki tren istasyonundan kaçırılan 20 kişinin işkence edilerek öldürülmesiyle ilgili, aralarında Miodrag Mitrasinovic’in de olduğu eski Sırp Cumhuriyeti Ordusu mensubu 7 sanık, “cenk suçu işledikleri” nedeni öne sürülerek, 21 Ekim’de 13’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden indirildikten sonrasında çeşitli işkenceler gören ve Muşici köyünde kurşuna dizilip cesetleri Drina Nehri’ne atılan 18’i Boşnak 20 kurbanın ölümünden görevli tutulan sanıkların yargılandıkları dava, mahalli mahkemece karara bağlanmıştı.

– “ŞTRPCİ KATLİAMI”

Belgrad-Bar hattındaki “671” numaralı trenden 27 Şubat 1993’te Bosna Hersek’in Rudo beldesindeki Ştrpci İstasyonu’nda, o zamanki Visegrad’ın parçası olarak etkinlik gösteren Sırp Cumhuriyeti Ordusu “İntikamcılar” (Osvetnici) askeri oluşumunun üyeleri, Milan Lukic komutasında bir çok Boşnak 20 yolcuyu alıp Prelovo (Visegrad) köyüne götürmüş ve işkence ederek öldürmüştü.

“Ştrpci Katliamı” ve 1992-1994’te Bosna Hersek’in doğusunda Visegrad şehrindeki Boşnak halkına karşı insanlık suçu işlemekten Lahey’deki Eski Yugoslavya Internasyonal Ceza Mahkemesi tarafınca 2009’da yargılanan “İntikamcılar” birliğinin komutanı Milan Lukic, yaşam boyu hapse çarptırılmıştı.

Visegrad Tugayı Müdahale Bölüğü’nün gönüllü müfrezesinin komutanı “Resavac” ve “Çekirge” olarak malum Nebojsa Ranisavljeviç 15 yıl ve Visegrad Tugayı’nın üyesi Mico Joviciç 5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Ştrpci’de 27 Şubat 1993’te işlenen kabahat sebebiyle Karadağ’da yargılanan ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Ranisavljeviç, duruşmada katliamın bir ay evvelde planlandığını, Sırbistan’ın devlet kurumlarının da vakadan haberdar bulunduğunu söylemiş, buna karşın hiçbir Sırp kurumu mesuliyet üstlenmemişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası