Milyarlarca ışık yılı uzaktan geliyor

Bilim adamları, şimdiye kadar görülen en parlak ışığı gözlemledi. Güneş’ten 30 kat daha büyük bir yıldızın ölümünden meydana gelen gama ışını patlamasının Dünya’dan 2,4 milyar ışık yılı uzaklıkta meydana geldiği ve18 trilyon volt gücünde olduğu açıklandı. Araştırmacılar hala ışığı izlemeye devam ederken, söz mevzusu olayın Güneş’in tüm ömrü süresince ürettiği aynı oranda enerjiyi özgür bırakmış olabileceği ve dünyadaki radyo iletişimini etkilediği açıklandı.

Uzmanlar, ışığın muhtemelen bir kara deliğin oluşumu tarafınca tetiklendiğini deklare etti.

MEYDANA GELEN PARILTI İZLENMEYE DEVAM EDİYOR

Bununla beraber, araştırmacıların bildirdiğine bakılırsa elektromanyetik radyasyonun en yoğun biçimi olan gama ışınları patlaması ilk olarak 9 Ekim’de yörüngedeki teleskoplar tarafınca tespit edildi. Arkasından gelen parıltının hala dünya genelinde bilim adamları tarafınca izlendiği aktarıldı.

“YÜZYILDA GÖRÜLEN BİR OLAY”

NTV‘de yar alan habere bakılırsa, Şili’deki Gemini Cenup teleskobunda kızılötesi aletler kullanarak ışığı gözlemleyen Brendan O’Connor, “Hem foton miktarı hem de bizlere ulaşan fotonların enerjisi açısından hakkaten üstün dereceli kırıyor.’Bu kadar yakın ve bu kadar parlak bir ışığı seyretmek, hakkaten yüzyılda bir görülen bir vakadır” diye konuştu.

GÜNEŞ’TEN 30 KAT DAHA BÜYÜK BİR YILDIZ ÖLDÜ

O’Connor, ek olarak yüzlerce saniye devam eden gama ışını patlamalarının Güneş’ten 30 kat daha büyük olan yıldızların ölmesinden kaynaklandığının düşünüldüğünü sözlerine ekledi.

Buna bakılırsa süpernova aşamasında olan yıldız bir kara deliğe çöküyor. Arkasından kara deliğin etrafındaki bir diskte madde oluşuyor ve hareket eden bir enerji halinde dışarı püskürtülüyor.

DÜNYA’DAKİ UZUN DALGA RADYO İLETİŞİMİNİ ETKİLEDİ

Öteki taraftan söz mevzusu vaka 18 trilyon voltluk üstün dereceli bir enerji taşıyan fotonları özgür bıraktı ve Dünya’nın iyonosferindeki uzun dalga radyo iletişimini etkiledi.

GÜNEŞ’İN TÜM ÖMRÜ BOYUNCA ÜREETİĞİ ENERJİ MİKTARI KADAR

O’Connor, “Gama ışını patlamaları genel olarak birkaç saniye içinde Güneş’in tüm ömrü süresince ürettiği aynı oranda enerjiyi özgür bırakır ve bu vaka en parlak gama ışını patlamasıdır” dedi.

Öte taraftan, GRB 221009A olarak malum bu gama ışını patlaması, ilk olarak NASA’nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu, Neil Gehrels Swift Gözlemevi ve Rüzgar uzay aracı dahil teleskoplar tarafınca tespit edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası