Milli metro projesinin tasarımına 2023’te başlanacak

AA muhabirinin, “2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı”ndan derlediği bilgiye bakılırsa, raylı sistem araçları, güvenli ve konforlu bir seyahat imkanı sağlaması ve yük taşımacılığında ekonomik, verimli ve çevre odaklı fırsatlar sunması sebebiyle hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşımda yaygın tercih edilmeye devam edilecek.

Kaynakların yurt dışına çıkışının önüne geçilmesi, yerli raylı sistem aracı sanayisinin gelişimi ve üretilen araçların ihracatıyla ülke ekonomisine katkı sağlanması ehemmiyet arz diyor.

Türkiye’de üretilen yerli raylı sistem araçlarının kalite ve güvenilirlik düzeyinin sürekliliğinin sağlanabilmesini teminen ulusal ve internasyonal düzeyde hizmet verebilecek

Eskişehir’deki Ulusal Raylı Sistemler Kontrol ve Araştırma Merkezi tamamlanacak, bağımsız bir yapı tesis edilerek ilgili enstitü ve araştırma merkezlerinin de içinde bulunmuş olduğu işletim modeli hayata geçirilecek.

Gelecek yıl metro ve tramvay üretimi dahil olmak suretiyle tüm raylı sistem araçlarında yüzde 80 yerlilik düzeyine ulaşılacak. Ulusal metro projesinin tasarımına başlanacak.

Ulusal yüksek süratli trenin prototipi 2023’te tamamlanacak. 225 kilometre/saat hıza uygun Ulusal Süratli Tren Projesi’nin tasarım emekleri tamamlanarak prototip çalışmalarında yüzde 40 düzeyinde ilerleme sağlanacak.

Tasarım ve prototip çalışmalarına 2021’de başlanılan Ulusal Taşra Tren Seti projesinin gene 2023’de tamamlanarak üretilecek setlerin Gaziray projesinde kullanılması planlanıyor.

– VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ KURULACAK

Demir yolu altyapısı ve araçlarında bakım-onarım faaliyetleri iyileştirilecek, önleyici bakım teriminin esas alındığı bir varlık yönetim sistemi kurulacak, bu kapsamda sistem tasarımı tamamlanacak ve mevzuat emekleri yapılacak.

Yüksek süratli tren hatlarında arz ve talep dengesi gözetilerek tren planlaması yapılacak ve ekspres seferler artırılarak gezi süreleri kısaltılacak. Günlük YHT sefer sayısı 63’e çıkarılacak. Süratli tren hat uzunluğu kümülatif 2 bin 218 kilometreye yükseltilecek.

– MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİ

Raylı sistem araçlarının yerli ve ulusal bir halde ulusal ve internasyonal standartlara uygun üretilmesi amacıyla kurulan ve yapılanmasını tamamlayan TÜRASAŞ’ın, ulusal demir yolu sanayisini süratli bir halde geliştirmesi ve demir yolu araçları imalat sanayisinde küresel ölçekte bir üretici konumuna gelmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda TÜRASAŞ bünyesinde 160 km/saat hıza uygun Ulusal Elektrikli Tren Seti prototipinin sertifikasyon çalışmalarının bitmesini müteakip 3 tren seti teslime hazır hale gelecek.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası