Mercedes-Benz, Rusya’dan çekiliyor


  • Yazan, Elsa Maishman
  • Unvan, BBC News
Mercedes

Kaynak, Getty Images

Ukrayna’nın işgali arkasından Mart ayında Rusya’daki üretimini ve satışlarını durduran Alman otomobil üreticisi Mercedes Benz, Rus pazarından çekileceğini ve alt kuruluşlarına ilişkin hisseleri de mahalli yatırımcılara satacağını duyurdu.

Mercedes’in Mali İşler Müdürü Harald Wilhelm, Rus pazarını bırakmanın firmanın kârları üstünde ciddi bir tesir yaratmasının beklenmediğini söylemiş oldu.

Mercedes’in kararının BBC’ye değerlendiren Car Dealer Magazine isminde sektörel web sitesinin genel gösterim yönetmeni James Baggott, savaşın derhal arkasından Alman firmanın öteki otomobil firmaları benzer biçimde Rusya’ya teslimatı durdurduğunu hatırlattı.

Buna karşılık pek oldukca firmanın aksine Mercedes’in ülkeyi terk etmediğini söyleyen Baggott’a gore Rusya, savaştan ilkin Mercedes benzer biçimde lüks otomobil üreticileri için kazançlı bir pazardı ve Mercedes’in de bazı modelleri Rus zenginler içinde oldukça popülerdi.

Mercedes’in bu yüzden o dönem harbe süratli bir çözüm bulunabileceğine dair ümit taşımış olabileceğini belirten Baggott, “Şimdi bu pek ihtimaller içinde görünmüyor ve şirket ülkeyi tamamen terk etme sonucu aldı” dedi.

Avrupa İşletmeleri Birliği (AEB), Rusya’da Ocak-Eylül ayları içinde bundan önceki yıla gore yüzde 72.8 düşüş göstererek 9 bin 558 Mercedes marka otomobil satıldığını söylemiş oldu.

Ford da çekildi

Şubat ayında başlamış olan savaşın arkasından oldukca sayıda internasyonal şirket Rusya’dan çekilmişti.

Çarşamba günü Rus pazarından çekileceğini duyuran bir öteki şirket ise Ford oldu.

Mart ayında Rusya’daki operasyonlarının tamamen askıya alındığını açıklayan şirket, Sollers-Ford ortak girişimindeki hisselerinin yüzde 49’unu sattı. Sadece beş yıl içinde “küresel durumun değişmesi durumunda” hisseleri geri satın alma hakkına da haiz olacak.

Toyota, Renault ve Nissan da bu ayın başlangıcında Rusya’dan çekilmişlerdi.

Nissan, ülkede bulunan tüm varlıklarını 1 euro karşılığında Rus devleti tarafınca denetim edilen bir şirkete devretmiş ve 700 milyon dolar zarar etmişti.

Jaguar, Land Rover, General Motors, Aston Martin ve Rolls-Royce dahil pek oldukca otomobil şirketi da savaşın başlamasının arkasından Rusya’ya yönelik teslimatları durdurmuştu.

Starbucks, McDonald’s ve Coca-Cola benzer biçimde firmalar de Rusya’dan çekilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası