Meksika’da 7.6 büyüklüğünde deprem

Meksika

Kaynak, Getty Images

Meksika’nın batı kıyılarında tsunami tehlikesi de ortaya çıkaran 7.6 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar bir kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bildirildi.

Michoacan ve Colima eyaletlerinde etkili olan zelzele, ülkenin daha ilkin iki büyük depremle sarsıldığı ve binlerce kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu 19 Eylül’ün yıldönümünde meydana geldi. Ülkede 19 Eylül, seneler ilkin yaşanmış olan depremlerde yaşamını kaybedenleri anma günü.

Öğlen saatlerinde yaşanmış olan depremin peşinden ABD’li yetkililer, tsunami tehlikesinin de olduğuna dair uyarı yapmış oldu. 3 metreye kadar çıkması beklenen dalgaların kıyılara vurabileceği belirtiliyor. Bu sebeple mecburi tahliye işlemleri de başladı.

Sarsıntılar yerin 15 kilometre derinliğinde meydana geldi. 

Zelzele, 19 Eylül anmaları kapsamında geniş çaplı bir zelzele tatbikatının yapılmasının derhal peşinden meydana geldi. Bazı binalarda zarar olsa da ciddi bir yıkım hemen hemen bildirilmedi.

Günün erken saatlerinde daha önceki depremlerde yaşamını kaybedenler anılmış, bayrak merasim düzenlenmişti. 1985’te 8 büyüklüğündeki zelzele Başkent Mexico City’yi vurmuş; binlerce şahıs yaşamını kaybetmişti. Yüzlerce binanın yıkıldığı depremde tekrardan yapılanma ortalama 4 milyar dolara mal olmuştu.

2017’de de Puebla şehrindeki 7.1 büyüklüğündeki depremde 370 şahıs yaşamını yitirmiş; 40’tan fazla bina yıkılmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası