Marketlerden sonra onlar da fiyatları sabitleme kararı aldı

Zincir marketlerde start alan ‘fiyat sabitleme’ dalga dalga yayılıyor. Bilhassa yığın fazlasının bulunmuş olduğu, besin, giyim, beyaz eşya, plastik gereçler şeklinde alanlarda da fiyat artışlarının gelecek günlerde durması planlanıyor. Uzmanlara nazaran, marketlerde fiyat sabitleme hareketlerinin arkasında gerçek ekonominin yığın eritme telaşı var. Pandemi ve döviz fiyatlarındaki artışı bahane ederek 2022 başlangıcında yığın biriktiren, ellerindeki ürünü de fahiş zamla satan, hemen sonra akaryakıtın düşmesi, döviz kurunun stabil hareket etmesi, girdi maliyetlerinin inmesine karşın geri adım atmayan sektörler harekete geçti. Fitilini zincir marketlerin ateşlediği ‘fiyat sabitleme’ öteki sektörlere de yansımaya başladı. Halkaya son olarak tekstil sektörü de dahil oldu. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, “Zincir marketlerde yaşanmış olan fiyatların sabitlenmesi konusunu bu yıl kendi sektörümüzde de göreceğiz. Fiyat etiketleri üstündeki artışı bu yıl görmeyeceğiz. İhracatta daralma yaşadık, tutarları durağan(durgun) tutarak elimizdeki stoku eriteceğiz” diye konuştu.

BEYAZ EŞYA DA GELİYOR

Yığın probleminin en ciddi yaşandığı sektörlerin başlangıcında bilhassa beyaz eşya geliyor. Pandemiden sonrasında depoları yüksek maliyetlerle dolduran sanayiciler, navlun tutarları da fikir telaşa tutuldu. 2023’te TL’de kıymet artışı beklediklerini belirten Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Talha Özger ise “Bu yıl işgücü ve enerji girdi maliyetlerimizin belirginleşmesini, TL’nin değerlemesini bekliyoruz” dedi.

STOKLAR ERİTİLECEK

Sabah’ın haberine nazaran, İSTANBUL Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel de marketlerin fiyatı sabitlemesinin piyasaya pozitif yansıdığını belirterek, “Asgari ücret artışı, Kredi Güvence Fonu’nun devreye girmesi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeler de pozitif. Bu üçü piyasaya fazlaca ciddi anlamda sıcak para katacak. Alım gücünün artmasıyla birlikte esnaf daha fazlaca kazanacak. Aslına bakarsak fiyat sabitleme ile bu süreç birbirini fazlaca iyi tamamlayacak. O nedenle ben fiyat sabitlemenin hem süresinin uzayacağını hem de yeni sektörleri de kapsayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

KAPASİTE ARTIŞI DÜŞÜNEN DE VAR

BİR taraftan yığın eritme telaşı olurken öteki taraftan kapasite artırmayı düşünen de var. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Itimat Karaca küresel piyasalarda birçok firmanın enflasyonist dönemlerde küçülmeye gittiğini, kendilerinin ise kapasite artışı sağlayacaklarını söylemiş oldu. Karaca, “2024 yılının ikinci yarısında küresel piyasalarda pozitif gelişmeler olacağını düşünüyorum. O gün vardığında optimum kapasite ile talepleri karşılama noktasında hazır olacağız” dedi.

DIYARBAKIR’DA TATLICILAR DA İNDİRDİ

FİYAT sabitleme politikasına Diyarbakır’daki tatlıcılar da katıldı. Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası (DİLTO) Başkanı Haşim Elkaa, ocak ayı süresince 2017 senesinde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilen ‘burma kadayıf’ fiyatlarında indirim ve sabitlendiğini duyurdu. Haşim Elkaan, Coğrafi Tescil İşaret Belgesi verilen ‘cevizli burma’ fiyatında 40 lira indirim yapılırken ‘fıstıklı burma’ fiyatında ise 30 lira indirim yapıldığını söylemiş oldu. Ocak ayı süresince 180 ve 240 TL olan burma kadayıfın fiyatında sabitleme sonucu aldıklarını belirten Elkaan, “2022 senesinde esnafımızın bazı zorlukları oldu. Kullandığımız malzemelerde de fiyat yükselmeleri oldu. Hükümetimizin açıklamış olduğu fiyat sabitleme politikası var. Ikimiz de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz istişare neticesinde Coğrafi Tescil İşaret Belgesi almış ve Diyarbakır’ımızın iftiharı olan cevizli ve fıstıklı burma kadayıfımızın fiyatını 1 ay sabitledik. Maliyet fiyatı yükselse de 220 TL olan cevizli burma kadayıfımızı 180 TL’ye indirip 1 ay süresince sabitledik. Bunun yanında 270 TL olan fıstıklı kadayıfımızı da bir aylığına 240 liraya indirdik” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası