Mahsa Amini’nin babası: ‘Kızımı görmek istedim, bırakmadılar’

Mahsa amini protestoları

Kaynak, Getty Images

Gözaltına alındıktan sonrasında ölmesiyle İran’da protesto dalgasına neden olan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin babası, yetkilileri yalan söylemekle suçladı.

Emcet Amini, BBC Farsça Servisi’ne yapmış olduğu açıklamada, kızının otopsi raporunu görmesine izin verilmediğini ve evvel herhangi bir sıhhat problemi olmadığnı belirtti.

Amini, görgü tanıklarının kızının polis nezaretinde dövüldüğünü anlattığını söylemiş oldu. Sadece İran makamları bunu reddediyor.

Ülkenin kuzeybatısındaki Sakkız’dan gelen Kürt genç kız, Tahran’daki bir hastanede üç gün komada kaldıktan sonrasında geçen Cuma yaşamını kaybetmişti.

Gözaltına alınışı

İran makamları Amini’nin fena muameleye uğramadığını, ülkedeki giyim uygulamasını denetleyen terbiye polisi tarafınca nezaret altına alındıktan sonrasında “ani kalp yetmezliğinden yaşamını kaybettiğini” ileri sürüyor.

Ancak Emcet Amini, gözaltına alındığı sırada yanında bulunan 17 yaşındaki adam kardeşi Kiaraş’ın, ablasının dövüldüğünü anlattığını beyan etti.

Amini “Oğlum onunlaydı. Bazı görgü tanıkları oğluma, ablasının polis minibüsünde ve karakolda dövüldüğünü söylemiş oldu” dedi.

Baba Amini “Oğlum, kızımı gözaltına almamaları için yalvardı fakat o da dayak yedi, giysileri parçalandı. Güvenlik güçlerinin üstündeki vücut kameralarının görüntülerini göstermelerini istedim fakat kameraların pilinin bittiğini söylediler” diye devam etti.

İran makamları, Mahsa Amini’nin gözaltına alındığı sırada kurallara uymayan giysiler giydiğini ileri sürüyor. Sadece babası, kızının daima uzun bir pardesü giydiğini aktardı.

‘Doktorlar görmeme engel oldu’

Emcet Amini ek olarak sıhhat çalışanlarının, ölümünden sonrasında kızının cansız bedenini görmesini engellediğini söyledi.

“Kızımı görmek istedim fakat beni içeri almadılar” diyen baba, otopsi raporunu görmek istediğinde de doktorun kendisine “Ne istersem onu yazarım, seni ilgilendirmiyor” yanıtını verdiğini belirtti.

Amini, aileye otopsiyle ilgili herhangi bir informasyon verilmediğini, cansız bedenini kefenlenmiş halde, tespit için bir tek yüzüyle ayaklarını görebildiğini aktardı.

“Ayaklarında yara izleri vardı” diyen Emcet Amini, “Doktorlardan ayaklarına bakmalarını istedim, bana yaranın nedenine bakacaklarını söylediler fakat asla aramadılar” ifadelerini kullandı.

Emcet Amini “Beni görmezden geldiler, şimdi de yalan söylüyorlar” diye konuştu.

Tahran Adli Tıp Turumu’nun Genel Müdürü Mehdi Faruzeş, daha ilkin yapmış olduğu açıklamada “Başta ve yüzde yara izi yok, göz kenarlarında yara izi ya da kafatasında çatlak yok” demişti.

Yetkililer ek olarak, bir iç yaralanma emaresi de görülmediğini savundu.

Sağlık problemi iddiaları

Emcet Amini, kızının sıhhat sorunları olduğu ve bunun ölümüne yol açmış olabileceği iddialarını da reddetti.

Faruzeş, Mahsa Amini’nin sekiz yaşlarında beyin ameliyatı geçirdiğini iddia etmişti.

Baba Amini ise “Yalan söylüyorlar. 22 senelik ömründe birkaç soğuk algınlığı hariç hastaneye gitmedi. Hiçbir hastalığı yoktu, asla ameliyat geçirmedi” dedi.

BBC, Mahsa Amini’nin iki derslik arkadaşıyla görüşmüş ve onlar da arkadaşlarının hastaneye gitmediğini aktarmıştı. Baba Amini, kızının başka hastalıkları bulunduğunu ve çalmış olduğu dükkanda sık sık bayılmış olduğu iddialarının da “yalan” bulunduğunu belirtti.

‘Tabip olmak istiyordu’

Ailesine gore Mahsa Amini, gelecek hafta üniversite öğrenimine başlayacaktı ve Tahran gezisi, okul başlamadan önceki son tatiliydi.

Babası “Mikrobiyoloji okumak istiyordu. Tabip olmak istiyordu. Bu düşsel asla gerçek olamayacak. Anası oldukça hasta, onu çoğumuz oldukça özlüyoruz. Dün 23 yaşına girecekti” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası