Luhansk ve Donetsk bölgelerinde şiddetli çatışmalar sürüyor

Zelenski, yayımladığı görüntülü mesajda Ukrayna vatandaşlarına seslenerek, yeni senenin ilk haftasında da ön cephelerde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.

“Luhansk ve Donetsk bölgelerinde şiddetli çatışmalar sürüyor.” ifadelerini kullanan Zelenski, Donetsk cephesindeki en ağır çatışmaların Bahmut ve Soledar şehirleri yönünde yaşandığını altını çizdi.

Zelenski, Rus ordusunun yoğun hücum girişimlerine karşın söz mevzusu şehirlerin Ukrayna ordusunun kontrolü altında olduğuna işaret ederek, “Burası cephenin en kanlı yerlerinden biri.” dedi.

Rus ordusunu, Ortodoksların Noel Bayramı vesilesiyle Ukrayna’da duyuru etmiş olduğu 36 saatlik ateşkese uymamakla suçlayan Zelenski, söz mevzusu ateşkesin sürdüğü saatler içinde Donbas bölgesinde Kramatorsk ve öteki şehirlere Rus saldırılarının düzenlendiğini dile getirdi.

Zelenski, Rusya’nın “sözüne” güvenmediklerinin altını çizerek, “Rusya’nın dış ilişkiler ve siyaseti manipüle etme girişimleri asla işe yaramayacak.” şeklinde konuştu.

Rusya ile Ukrayna içinde bugün tekrardan tutsak değişiminin yapıldığını hatırlatan Zelenski, 50 Ukraynalı askerin özgür bırakıldığını, tüm Ukraynalı esirlerin eve dönmeleri için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası