Londra’da ‘yüzlerce polisin işlediği suçlar cezasız kaldı’

polis emniyet teşkilatı

Londra’da güvenlik teşkilatına yönelik yeni bir rapora nazaran yasaları çiğneyen ve görevini kötüye kullanan yüzlerce polis memuru hiçbir ceza almadan işine devam ediyor. Teşkilat bilhassa cinsel istismar, hanım düşmanlığı, ırkçılık ve homofobi şeklinde suçları cezalandırmak mevzusunda yetersiz kalıyor.

Rapor, polis memuru Wayne Couzens’in görevi esnasında Sarah Everard adlı bir bayanı kaçırıp saldırı ettikten sonrasında öldürmesi üstüne hazırlandı.

Lordlar Kamarası üyesi Barones Louise Casey’nin hazırladığı raporda 9 binden fazla polis memuru görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Bunların yüzde 20’si hakkında birden fazla yakınma var. 500 polis memuruna ise 2013’ten bu yana, görevlerini kötüye kullandıklarına dair minimum 3 suçlama yöneltildi.

Buna rağmen Casey’nin ekibi, birden fazla kabahat işlediği iddia edilen memurların yüzde 1’inden daha azının görevden alındığını söylemiş oldu.

Ekip, bir memurun yolsuzluk, trafik suçları ve “vazife dışındayken koruma görevini yerine getirmeme” dahil olmak suretiyle oldukca sayıda ciddi suçlamayla karşı karşıya kalmasına karşın görevine devam ettiğini belirtti.

‘Burada olmaması ihtiyaç duyulan yüzlerce insan işten atılmalı’

Londra Güvenlik Müdürü Sir Mark Rowley, bulguların yüzlerce memurun görevden alınması icap ettiğini gösterdiğini söylemiş oldu.

Rowley, kurumlarında yılda 30-50 polis memurunun görevden alındığını sadece bunun kafi olmadığını belirtti ve “Burada olmaması ihtiyaç duyulan yüzlerce insan işten atılmalı” dedi.

Barones Casey, “Davaların çözülmesi oldukca uzun sürüyor; iddiaların incelenmesi yerine reddedilmesi olasılığı daha yüksek; endişeleri dile getirenlerin üstündeki yük oldukca ağır ve sistem genelinde siyah yada Asyalı polis memurlarının beyazlara nazaran daha sert cezalandırıldığı ırksal eşitsizlik var” dedi.

Londra Güvenlik Müdürlüğü’nün müfettişleri de geçen ay, teşkilatın çeşitli alanlarda “başarısız” bir performans sergilediğini ve emek verme biçiminde “ciddi eksiklikler” bulunduğunu belirtmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası