Kriz büyüyor: Avrupa dizlerinin üzerine çöktü

Merkezi Avrupa Birliği (AB) kurumlarının da bulunmuş olduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan ve AB haberleriyle ön plana çıkan gösterim organlarından New Europe’da Avrupa’nın ziraat krizine ilişkin çarpıcı bir haber gösterildi. Eleştiri ziraat ürünlerinde büyük düşüşlerin beklendiği vurgusu meydana getirilen haberde ek olarak Avrupa’daki ziraat sektörünün AB kurumlarından oldukça büyük ve kapsamlı bir desteğe gerekseme duyduğunun da altı çizildi.

RAPORLARA YANSIMIYOR

Nicholas Waller imzalı ve “Avrupa’nın ziraat sektörü enerji ve besin krizinde destek için haykırıyor” başlıklı yazıda Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ve AB ülkelerinin Rusya’ya engelleme uygulamasının peşinden yaşanmış olan büyük enerji ve besin krizine değinildi. AB’nin ambargolarına karşı kıtaya enerji, petrol ve doğalgaz akışını ciddi şekilde kısan Rusya’nın kararlarının peşinden Avrupa tarımında yaşanmış olan ve raporlarda dışarı tam olarak yansıtılmayan sayılara ve oranlara yer verildi.

GÜBRELEME DURDU

Buna nazaran pastörize işlemi ve süt tozu üretimi yüksek enerji tüketimi istediği için tutarları ciddi şekilde arttı. Pastörizasyon işlemlerinin maliyetinde yüzde 80, süt tozu üretiminde yüzde 55 artış yaşandı. Bu rakamların süt ve hamurlu ürünlerde de benzer şekilde arttığına dikkat çekildi. Rusya’dan gelen enerjiye bağımlı bir başka sektör olan gübrelemedeki maliyet artışı dolayısıyla Avrupa gübreleme kapasitesinin yüzde 70’i işlemez hale geldi. Bunun tarımsal üretimde yıkıcı tesiri olacağına değinildi.

KURAKLIK ÜRETİMİ VURDU

Haberde, kıta genelindeki kuraklık dolayısıyla AB üyesi ülkelerin yarısından fazlasında tahıl, ayçiçek ve mısır üretimin son beş senelik ortalamanın yüzde 4 altına düşmesi umut ediliyor. Tarımsal üretimde yüzde 12, mısırdaysa yüzde 16’lık üretim kaybı hesaplanıyor, Öteki taraftan Avrupa Kuraklık Gözlem Merkezi (EDO) verilerine nazaran AB ziraat alanlarının yüzde 47’si kuraklığın yıkıcı etkilerinden zarar görüyor. Ayızad kuraklığın etkilerinin kriz için “kartopu benzer biçimde gelişme tesiri yapmasının” beklendiği de vurgulandı ve “Küresel besin yokluğu ve yıkıcı kuraklığın peşinden ziraat sektörü dizlerinin üstüne çöktü” dedi.

AB’YE ‘YARDIM EDİN’ ÇAĞRISI YAPILIYOR

AB’nin başta Fransa olmak suretiyle besin ön paketleme data sisteminde başarısız bir performans sergilediği ve bunun Avrupa tarım-gıda sektörüne zarar verdiği vurgulandı. AB’nin gıdalardaki pestisit oranını yüzde 50 aşağıya çeken zorlayıcı hedefin mevcut kriz ortamına yarar sağlamayacağı öteki taraftan AB tarafınca 2030 tarımsal üretimde biyogaz kullanımının 35 milyar metreküp olması yönündeki hedefin de artık gerçekçilikten oldukça uzak olduğu yönünde vurgular yapılmış oldu. Yazıda AB yetkili kurumları uyarılarak uzun vadeli hedeflerin kısa dönemli acil önlemleri etkilemeyecek şekilde tekrardan planlanması gerekliliği vurgulandı. Yazıda ek olarak tarımın AB kurumlarından oldukça büyük ve kapsamlı bir desteğe gerekseme duyduğunun da altı çizildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası