Kosova, ”yasa dışı” araç plakalarının yeniden tescil sürecini Nisan 2023’e erteledi

Buna gore, Kosova hükümeti, 31 Ekim’den itibaren Sırbistan İçişleri Bakanlığınca plakaları verilen bu araçlara derhal el koymayacak.

Kosova makamlarının “yasa dışı” nitelendirdiği bu araçların sahiplerine ilkin uyarıda bulunacak, arkasından ceza verilecek ve son olarak kontrol plakaları yerleştirilecek.

Mevzuyla ilgili hükümet toplantısının arkasından İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ile basın toplantısı düzenleyen Başbakan Albin Kurti, İçişleri Bakanlığı ve öteki güvenlik makamları ile görüşmeler sonunda, araçların tekrardan tescil edilmemesi durumunda yaptırımların artırılmasına karar verilmesi gerektiği kanaatine vardıklarını aktardı.

Uygulanacak yaptırımlar hakkında detaylar veren Kurti, şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki ayın ilk 3 haftası, 1 Kasım ile 21 Kasım içinde yasa dışı plaka sahiplerine uyarı cezası verilecek. Peşinden 21 Kasım’dan itibaren iki ay içinde uyarı olmayacak, yasanın öngördüğü şekilde para cezası olacak. Gelecek yıl 21 Ocak’tan itibaren 21 Nisan’a kadar, 3 ay süresince bir tek kontrol plakalarıyla dolaşım mümkün olacak, KM plakaları (Sırp makamlarının verdiği plakalar) ile değil.”

Kurti, yasa dışı plakalı vasıta sahiplerine 31 Mart’a kadar sürecek vergi indirimlerinden yararlanmak adına araçlarının plakalarını değiştirmeleri çağrısında bulunmuş oldu.

Hükümetin bu şekilde düzeni ve kanunu uyguladığını aktaran Kurti, bununla birlikte Kosova ve ötesinde sulh ile güvenlik için mevzunun hassasiyetinden kaygı duyan internasyonal toplumun çağrılarına da yanıt verdiğini aktardı.

Son dönemlerde ABD ve AB, Kosova’nın kuzeyindeki güvenlik durumunun tırmanması riski sebebiyle araçların tekrardan tescili için son müracaat tarihinin 10 ay ertelenmesi talebiyle diplomatik faaliyetleri artırmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası