Köpekler sahiplerine kavuşunca ‘sevinç gözyaşları döküyor’ olabilir

köpek

Kaynak, Getty Images

Köpekler üstünde meydana getirilen bir araştırma, insanların bu “en sadık arkadaşlarının” sahipleriyle kavuşunca luktan ağlıyor olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı icra eden Japon araştırmacılar, köpeklerin heyecandan döktükleri bu gözyaşlarının, köpek ile sahibi arasındaki bağları güçlendiriyor olabileceğini düşünüyor.

Araştırma nispeten minik bir grupta, 22 köpek üstünde yapılmış oldu. Köpeklerin ayrılık sonrası sahipleri ya sevdikleri insanoğlu ile buluşunca verdikleri reaksiyonlar gözlemlendi.

Araştırma iyi mi yapılmış oldu?

Azabu Üniversitesi ve Jichi Medical Üniversitesi’nden araştırmacılar, köpeklerin göz altlarına gözyaşı emen kağıtlar yerleştirdi.

Sonrasında, köpekler sahipleriyle düzgüsel etkileşim içindeyken yerleştirilen kağıtlar ile, köpekler sahiplerinden beş ila yedi saat ayrı kaldıktan sonrasında tekrardan buluşmadan bir dakika ilkin yerleştirilen kağıtlar karşılaştırıldı.

Emek verme köpeklerin gözyaşı ürettiği tek anın, sahiplerini gördükleri an bulunduğunu ortaya koydu.

Çalışmada, köpeklerin tanıdıkları insanları gördüklerinde de gözyaşı ürettiklerini sadece bunun sahiplerini gördükleri andakinden daha azca olduğu da görüldü.

Bu gözyaşlarının duygularla bağlantılı olup olmadığını idrak etmek içinse köpeklere, bağ kurmakla yakından ilgisi olan oksitosin hormonu içeren bir solüsyon verildi.

Hormon verildikten sonrasında köpeklerin gözyaşlarının ciddi oranda arttığı görüldü.

Köpeklerin, gözyaşı yayınlarını açık tutmak için “ağlamış olduğı” daha öncesinden malum bir olgu olsa da, bu gözyaşlarının duygularla bağlantısı daha ilkin asla ortaya konmamıştı.

köpek ve sahibi

Kaynak, Getty Images

Current Biology dergisinde piyasaya çıkan araştırmada vazife alan Takefumi Kikusui “Daha ilkin hayvanların, sahipleriyle tekrardan buluşmak şeklinde neşeli aniden gözyaşı döktüğüne dair bir bulgu olmamıştı” dedi.

Köpek sahipleri kuyruk sallama ya da yüz yalama şeklinde luk gösterilerine alışkın olsa da, bu gözyaşları da fark etmeden köpekleriyle olan bağlarını kuvvetlendiriyor olabilir.

Köpeklerin bakışlarının sahiplerinin oksitosin salgısını uyardığı biliniyor.

Araştırma, sahiplerin, köpeklerinin gözlerini yaşlı gördüklerinde, onlara karşı daha şefkatli davrandıklarını da ortaya koydu.

Makalede “Köpeklerin gözyaşları türler arası bağları güçlendirmede rol oynuyor olabilir” tezine yer verildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası