Kira fiyatlarını düşürecek teklif

Son bir senedir ralli şeklinde yükselişe geçen konut tutarları ve kiralara karşı devlet Toplumsal Konut Projesi için dün ilk kazmayı vururken {özel sektör} de kolları sıvadı.

Dar ve orta gelirli vatandaşlar için konut geliştirmeyi planlayan {özel sektör} oyuncuları, yeni bir tavsiye getirdi. Buna gore, devlet arazilerinde toplumsal konutlar yapılacak, senelik üst limiti belirlenen oranlarla kiralanacak.

Tavsiye hayata geçerse, vatandaşlar, bugünün koşulları baz alındığında 3+1 evleri averaj 4 bin TL’ye kiralayabilecek.

YENİ BİR ROTA OLUŞACAK

Bu yıl “Rota Tekrardan Oluşturuluyor” mottosuyla düzenlenen ve 17’nci kez geçekleştirilen Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Gayrimenkul Zirvesi’nde, GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu Erişilebilir Konut Modeli’nin detaylarını söyledi.

Sabah’ın haberine gore, Gayrimenkul sektöründe yeni bir rota oluşturmak istediklerini aktaran Kalyoncu, bunu da {özel sektör}, kamu, mahalli yönetimler, mimarlar, kent planlamacılar ve değerleme firmaları şeklinde tüm paydaşlarla yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesinin temellerinin atıldığını hatırlatan Kalyoncu, “Her şeyi devletten beklememiz lazım. Biz {özel sektör} olarak toplumsal gereksinimleri ve ülke menfaatlerimizi gözeterek bu mevzuya yaklaşıyoruz” dedi.

5 YILLIK KONTRAT OLACAK

GYODER olarak Ocak 2022’de Erişilebilir Konut Komitesi’ni kurduklarını özetleyen Kalyoncu, bu komite ile Erişilebilir Konut Modeli’ni kurguladıklarını kaydetti. İnşaatta en büyük maliyetin yüzde 50 ile arsa payından geldiğine dikkat çeken Kalyoncu, şu şekilde devam etti: “Bu yüzde 50’lerde olduğu sürece erişilebilirliği konuşamayız. O nedenle bir kamu-özel ortaklık modelini devreye alalım. Devlet bu projenin yapılacağı arsaları parasız tahsis etsin. Burada geliştireceğimiz konutları alt ve orta gelir grubuna kiralayalım. Kirada her il için devlet senelik üst limit belirlesin. Bu konutlar kiracılara 3-5 senelik kontratlarla verilsin. Evlerde averaj kira bedeli harcanabilir hane gelirinin yüzde 30’u olabilir. Çalışan anne-baba üstünden düşündüğümüzde ikisinin gelirinin yüzde 30’u kiraya verilebilir. Bugünün koşullarında 3+1 daireni kirası averaj 4 bin TL olabilir.”

SPK DENETLESİN

Bu maksatla kullanılan arsaların hakkaten gereksinim sahibine gittiğinden güvenilir olunması gerektiğine dikkat çeken Kalyoncu, “Projeler Ana para Piyasası Kurulu tarafınca denetlenen GYO’lar tarafınca yapılabilir. TOKİ de buraları denetleyebilir” dedi. Projenin kabul edilmesi halinde 1-1.5 yılda konutların üretilebileceğini özetleyen Kalyoncu, “Bu modelde 500 bine kadar konut üretebiliriz” diye konuştu.

KONUTLAR 15 YIL SONRA DEVLETİN

Arsa maliyeti sıfırlansa dahi yatırımın 15 yılda geri döneceğini özetleyen Kalyoncu, “Bu vadelerde bir fonlama imkânı oluşturulursa, devletin denetim etmiş olduğu bir mekanizmada erişilebilir kira rakamıyla konutlar üretilebilir. İhaleye girip kazanıyorsunuz, inşa ediyorsunuz, işletip kiraya veriyorsunuz.

Maliyetler size yansıyacağı için nitelikli üretimin olacağı bir model. 15 yada 18 senenin (ihalede şartlar iyi mi belirlendiyse) sonunda sağlam ve temiz bir halde devlete konutları teslim ediyorsunuz. Devlet arsalarını ekonomiye kazandırılıyor, sektördeki atıl kapasiteyi kullanmış oluyoruz. Şu anda gereksinim olan erişilebilir konut problemini çözmüş oluyoruz ve aslen devletin de bu süreler bittiğinde elinde yönetebileceği bir konut stoku oluşuyor” şeklinde konuştu.

ORTA GELİRLİ İÇİN KONUT ÜRETİLMELİ

GYODER tarafınca 17’ncisi meydana gelen Gayrimenkul Zirvesi’nin, “Küresel Yatırımlar” panelinde konuşan Vonovia CEO Rolf Buch, “İnsanlar şehirlere göç ediyor. Türkiye’de de aynı deneyim yaşanıyor. Orta ve alt gelir grubu için konutlar sunulmalı” dedi. Emaar Properties Yönetim Kurulu Başkanı Jamal Bin Theniyah da, “Türkiye fazlaca büyük bir iktisat.

Cenup, Şimal, Doğu ve Batı’nın birleştiği bir merkez İstanbul. Ikimiz de daha çok yatırım imkânı görmek istiyoruz” diye konuştu. Panelin son konuşmacısı Gaw Capital Partners Başkanı Goodwin Gaw da, “Türkiye Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlıyor. İstanbul fazlaca büyük bir köprü” ifadelerini kullandı.

Zirvenin ikinci paneli “Yeni Dünyanın Şifresi: 4T” oldu. Burada konuşan MESA Tüm ortaklık CEO’su ve MESA Konut Yönetim Kurulu Başkanı Mert Boysanoğlu, MESA konutları için sıfır karbon ayak izi hedeflerinin olduğu bilgisini verdi. “Geleceğin Rotasında Türkiye Ekonomisi ve Gayrimenkul” başlıklı panelde konuşan DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO Hakan Ateş, her insanın erişebileceği konutlar üretilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise, “Elimiz değil, gölgemiz taşın altında çalışıyoruz”dedi. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Minik ise, “Türkiye’de AVM’ler olmasaydı bizim yurtdışında mağazamız olmazdı” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası