Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü kutlandı

Valilik önündeki program, Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ile 14. Mekanize Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç’un Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşinden halk oyunları gösterisi seyredildi. Karslı aşıkların türkü söylediği programda, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Ekibi da “Ölürüm Türkiyem” ve “Çırpınırdı Karadeniz” eserlerini çaldı.

İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü konuşma salonunda devam eden programda, “Geçmişten Günümüze 102. Senesinde Gazi Kars’ın Kurtuluş” temalı konuşma düzenlendi.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, yapmış olduğu konuşmada, bugünün, Kars’ın ezansız ve bayraksız olamayacağını, tutsaklık altında yaşayamayacağını tüm dünyaya duyuru etmiş olduğu mühim bir tarih bulunduğunu söylemiş oldu.

“Bugün şanlı Türk bayrağının Kars Kalesi’ne çekmesiyle gazi Kars’ın tutsaklık zincirlerini kırarak vatan toprağının bir parçası olduğu gündür.” diyen Öksüz, zamanı sayısız destanlarla bezeli Anadolu coğrafyasının, dünyanın en pahalı toprakları bulunduğunu belirtti.

Öksüz, “Asya steplerinden yola çıkılarak, Ani’nin fethinden bu yana bin senedir her karışı için ağır bedeller ödenmiş, uğrunda kan verilen, can verilen vatan topraklarıdır.” ifadesini kullandı.

Kars’ın, haiz olduğu ekonomik, kültürel, siyasal, stratejik değerlerinin yanı sıra, tarihte üstlendiği rollerle de ülkenin en mühim bölgelerinden biri bulunduğunu dile getiren Öksüz, “Kars’ın kurtuluşu, düşmana karşı topyekün savaşım veren Türk halkına da büyük moral olmuştur. Ulusal savaşım sürecinin ilk zaferlerinden olan Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşu, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasındaki en büyük etkenlerden de birisidir. “ diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası