Kanadalı 14 vekilden Kral Charles’a ret!

Quebec eyaletinde bu ay başlangıcında meydana getirilen seçimlerde, Parti Quebecois ve Quebec Solidarity listelerinden eyalet parlamentosuna seçilen toplam 14 milletvekili, Kanada Anayasası’na gore belirlenen yemin metnindeki Kral 3. Charles’a bağlılık ifadelerini çıkarıp, yalnız Quebec halkına bağlılık yemini etti.

Parti Quebecois Lideri Paul St-Pierre Plamondon, yeminin anlamlı ve samimi olması gerektiğine inandığını belirterek, Quebeclilerin bir monarşiye yemin etmeye asla rıza göstermediğini kaydetti.

St-Pierre Plamondon, milletvekilliği yemininin “Quebec halkının seçilmiş her temsilcisini ikiyüzlülüğe mahkum ettiğini” ifade ederek, “Bu yemin; tüm partilerden seçilenleri, inanmadıkları bir şeye ve dolayısıyla yalan yere yemin etmeye, sözünün kıymetini lekelemeye ve bunu ilk eylemde yurttaşların temsilcisi olarak hayata geçirmeye zorlayan bir deli gömleği” dedi.

Quebec’in bağımsız bir devlet olmasını korumak için çaba sarfeden Quebec Solidarity üyesi 11 milletvekili de, muhteviyatında Kral’a bağlılık ifadeleri bulunan yemini etmeyi reddetti.

Quebec Solidarity Sözcüsü Gabriel Nadeau-Dubois, kendisine parti üyelerinin yasama meclisine girmelerine, tartışmalara katılmalarına yada oy kullanmalarına izin verilmeyeceğini, sadece yasama görevlerine ve maaşlarına erişebileceklerinin söylendiğini duyurdu.

Kanada Anayasası’na gore, tüm eyalet yasama meclislerinin ve federal parlamento üyelerinin göreve başlamadan ilkin kraliyete sadakat ifadelerinin de bulunmuş olduğu bir metinle yemin etmeleri gerekiyor.

Quebec eyalet yasaları, eyalet parlamentosuna seçilenlerin, kraliyete sadakatin yanısıra Quebec halkına da ikinci bir yemin ile bağlılık bildirmelerini mecburi kılıyor.

Kanada genelinde, eski İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in ölümünün arkasından başlamış olan monarşi karşıtı söylemler, Quebec eyaletindeki ayrılıkçı politikacıların gündemindeki tazeliğini korumaya devam ediyor.

Kanada’da her yıl geleneksel olarak meydana getirilen ankette son olarak geçen yıl Kanadalıların yüzde 45’inin, ülkeyi Kraliçe yerine seçilmiş bir devlet başkanının yönetmesini tercih ettikleri ortaya çıkmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası