Kanada Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan artırdı

Kanada Merkez Bankası’ndan meydana getirilen açıklamada, parasal sıkılaşmanın devam etmiş olduğu belirtilerek, siyaset faizi olarak baz alınan gecelik faiz oranının 50 baz puanlık artışla yüzde 3,25’ten yüzde 3,75’e yükseltildiği bildirildi.

Piyasalarda, Banka’nın siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 4’e yükseltmesi bekleniyordu.

Dünya genelinde enflasyonun yüksek ve geniş tabanlı olmaya devam ettiğine vurgu meydana getirilen açıklamada, ABD dolarının gücünün birçok ülkede enflasyonist baskılara katkıda bulunmuş olduğu kaydedildi.

Açıklamada, enflasyonu denetim etmeyi amaçlayan daha sıkı para politikalarının dünya genelinde ekonomik etkinlik üstünde baskı oluşturduğu, ekonomiler yavaşladıkça ve arz kesintileri azaldıkça küresel enflasyonun düşmesinin beklendiği açıklandı.

Ekonomik büyümenin bu senenin sonunda ve gelecek senenin ilk yarısında durmasının beklendiği aktarılan açıklamada, “Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3,25’ten gelecek yıl yüzde 1’in altına gerilemesini ve 2024’te yüzde 2 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” denildi.

Açıklamada, son 3 ayda enflasyonun, benzin fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle yüzde 8,1’den yüzde 6,9’a gerilediği sadece fiyat baskılarının geniş tabanlı kalmaya devam etmiş olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Enflasyonun 2023 sonu itibarıyla ortalama yüzde 3’e gerilemesini, 2024 sonunda ise yüzde 2 hedefine dönmesini bekliyoruz. Gelecekteki faiz artışları, para politikasının talebi yavaşlatmada ne kadar sıkılaştırıcı olduğu, arz sorunlarının iyi mi çözüldüğü, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin iyi mi tepki verdiğine ilişkin değerlendirmelerimizden etkilenecektir.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası