Kabil’de eğitim merkezinde patlama: En az 19 kişi öldü

afganistan patlama

Kaynak, Getty Images

Kabil polis teşkilatı, Afganistan’ın başkentindeki bir eğitim merkezinde meydana gelen patlamada minimum 19 kişinin öldüğünü ve fazlaca sayıda kişinin de yaralandığını deklare etti.

Eğitim merkezinden yetkililer merkezde sınava giren öğrencilerin bulunduğunu söylemiş oldu.

Patlamayı hemen hemen hiçbir grup üstlenmedi.

Reuters haber ajansına bakılırsa, Kabil polis sözcüsü Halid Zadran, 27 kişinin yaralandığını deklare etti. Afganistan’da Cuma günleri okulların kapalı bulunduğunu belirten sözcü, yaşamını kaybedenlerin çoğunun hücum esnasında sınava giren öğrenciler bulunduğunu söylemiş oldu.

Taliban’ın içişleri bakanlığı sözcüsü Abdul Nafy Takor, sivil hedeflere saldırmanın “düşmanın insanlık dışı gaddarlığını ve etik standartlardan yoksunluğunu gösterdiğini” söylemiş oldu.

Patlama, kentin batısındaki Daşte Barçi bölgesindeki Kaaj eğitim merkezinde meydana geldi.

Çoğunlukla Hazara etnik azınlığının yaşamış olduğu bölge geçmişte de benzer saldırılarda hedef alınmıştı. Saldırıların çoğunu IŞİD üstlenmişti.

Taliban geçen Ağustos ayında Afganistan’da iktidarı ele geçirmişti. Grup, ülkede istikrarı tekrardan sağlamaya çalıştığını belirtiyor.

Sadece IŞİD’in Afganistan’daki kolunun saldırıları hâlâ devam ediyor.

Geçen yıl, Taliban tekrardan iktidara ulaşmadan önce, Daşte Barçi’de bir kız okuluna düzenlenen bombalı saldırıda çoğunluğu öğrenciler olmak suretiyle minimum 85 şahıs ölmüş ve yüzlerce şahıs yaralanmıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası