İtalya’da ‘Hitler ve Mussolini şarapları’ 27 yıl sonra durduruluyor

Şarap

Kaynak, Lunardelli Vini Azienda Vinicola

Övgü Pınar, Roma

Nazi lideri Adolf Hitler ve faşist diktatör Benito Mussolini şeklinde figürlerin etiketlerinin yer almış olduğu şaraplar satan İtalyan şarap üreticisi, 27 yıl sonrasında bu serinin satışına son verme sonucu aldı.

Şimal İtalya’daki Friuli Venezia Giulia bölgesinde bulunan Lunardelli Şarapları, 1995’ten beri ‘zamanı seri’ adı altında komünist, Nazi ve faşist liderlerin resimlerinin yer almış olduğu etiketler kullanıyor. İtalya’da bazı süpermarketlerde ve internette satışı meydana getirilen Lunardelli Şarapları içinde, Nazi sloganlarıyla bezeli olanlar da bulunuyor.

Şarap evinin en oldukça rağbet gören ürünleri ise Hitler resimleriyle satılan şaraplar.

Şirket, ürünlerinin tamamen ticari amaçlı bulunduğunu, siyasal propaganda yapmadıklarını savunsa da senelerdir dönem dönem tepki ve tartışmalara niçin oluyor.

Son olarak Ağustos başlangıcında Avusturyalı bir turistin İtalya’nın Jesolo kentinde bir süpermarkette bu şaraplara rastlaması ve yaşamış olduğu şoku toplumsal medyada paylaşmasıyla ‘diktatör şarapları’ tekrardan gündeme geldi.

Avusturyalı haber sitesi Heute’ye konuşan gezgin Dagmar Millesi, şişeleri görünce dehşete düştüğünü, satış görevlisininse kendisinin yaşamış olduğu şoka şaşırdığını söyledi.

Son günlerde İtalya’nın yanı sıra Avrupa ve ABD’da da haberlere mevzu olan Lunardelli Şarapları’na tepki ve boykot çağrıları gelmeye başladı. ABD ve Avrupa’daki Yahudi örgütlerinden de kınama açıklamaları geldi.

ABD’deki Simon Wiesenthal Centre tarafınca Vice haber sitesine meydana getirilen açıklamada “Bu pazarlama stratejisi Nazi rejiminin tüm kurbanlarına ve onların yakınlarına saygısızlık teşkil ediyor” denildi. Teşkilat bu şarapların hedef kitlesinin, Nazi yönetiminin suçlarını yüceltmek isteyen faşizm sempatizanları bulunduğunu altını çizdi.

İtalya basını, son tepkilerin peşinden şarap evinin bu ‘zamanı seriyi’ bitirme sonucu aldığını duyurdu. Şirket 2023’ten itibaren Hitler ve Mussolini resimli şarapların satışını durduracak.

‘Ruslardan tehdit aldık’

La Repubblica gazetesine konuşan Andrea Lunardelli, “Artık yeter, tüm bu polemiklerden usandık. Gelecek yıldan itibaren Hitler ve Mussolini şeklinde şahsiyetlerin etiketini taşıyan zamanı seri bitecek.” dedi.

Firmanın kurucusu olan babası Alessandro Lunardelli’nin bugün 80 yaşlarında bulunduğunu ve suçlamalardan bıktığını özetleyen Andrea Lunardelli şöyleki devam etti:

“Kısa süre ilkin Ruslardan ölüm tehdidi bile aldı. Ruslar bizim şişelerimizi İtalya’da Nazi varlığının kanıtı olarak propaganda amacıyla kullanıyormuş. Biz Nazi değiliz.”

Andrea Lunardelli, “Birkaç ay sonrasında firmanın sorumluluğunu ben üstleneceğim. Firmanın adı değişecek, her şey yenilenecek ve zamanı serideki 125 şişenin tamamı kaldırılacak” dedi.

Öte taraftan şirket tartışmalı şarapların satışını durdursa da İtalyan faşist diktatör Mussolini’nin yer almış olduğu likör serisini raflardan hemen hemen kaldırmıyor. Bu serinin ‘başka bir şirketle ortak üretim olduğundan’ devam edeceği açıklandı.

İtalya’da minimum bir şarap üreticisi daha benzer şekilde Hitler etiketli şaraplar satmaya devam ediyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası