İran’da Mahsa Amini protestoları: “Sokağa her çıktığımda, ‘Belki de bir daha eve dönemem’ diyorum”

İran'da protesto

Kaynak, EPA

İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesinin peşinden başlamış olan protesto gösterilerinde polisle çıkan çatışmalarda minimum 201 şahıs yaşamını yitirdi. Sert güvenlik önlemlerine rağmen protestocular riskleri göze alarak sokağa çıkmayı sürdürüyor.

İran’da yabancı ya da bağımsız haber kaynaklarının emekleri önünde ciddi sınırlandırmalar söz mevzusu. Buna rağmen BBC’nin Today programı, günlerdir Tahran’da protesto gösterilerine katılan ve kendisini Fawaz olarak adlandıracağımız bir eylemciyle konuştu.

Burada hava oldukça gerilmiş. Fakat oldukça heyecanlıyız da. İnsanlar bu kez ümitli. Gerçek bir değişime oldukça yaklaştığımıza inanıyoruz. İnsanlar bu kez caymak istemiyor. Artık sokaklarda başörtüsü takmayan hanımefendiler görüyoruz. Yanlarından geçenler onlara desteklerini ifade ediyorlar. Şoförler sokakta başörtüsüz bir bayan gördüklerinde destek için kornalarına basıyor. Protestolar çoğu zaman öğleden sonrasında ya da akşam saatlerinde başlıyor. Şehrin değişik noktalarında yapılıyorlar ki hepimiz tek bir yerde toplanmasın. Dışarı çıktığınız anda korna sesleri duyuyorsunuz. Bazı semtlerde insanoğlu sokaklarda güvenlik güçlerine meydan okuyor. Geceleri evlerinden ayrılmak istemeyenler camlara çıkıp “diktatöre ölüm” çarpıcı sözleri atıyor. Her yerde her gece bir çeşit protestoya denk geliyorsunuz. Bu da bizlere kendimizi oldukça fakat oldukça iyi hissettiriyor.

BBC: Protestolara kimler katılıyor?

Herkes. Bu kez ön saflarda hanımefendiler var. Liderliği onlar yapıyor. Hanım hakları da insan haklarının bir parçası. Bu yüzden bazı insanoğlu bunu feminist bir hareket olarak nitelendiriyor. Fakat bu hareketi değişik kılan şey bayanların ve azınlıkların ön saflarda dahil olmaları. Doğal oldukça geniş bir kesime de yayılmış durumda. Bir tek büyük şehirlerde değil ufak yerlerde de protestolar görülüyor.

BBC: Güvenlik güçleriyle karşılaştığınızda iyi mi tepki veriyorlar?

Sokağa adım attığınızda her şeye hazırlıklı olmalısınız. Aslına bakarsak sokağa her çıktığınızda kim bilir tekrar eve dönemem diyorsunuz. Gözaltına alınabilirsiniz, günlerce, aylarca, senelerce gözaltında tutulabilirsiniz. Benim şansım şimdiye kadar yaver gitti. Güvenlik güçleri bana copla vurdu, tekmeledi. Fakat oldukça daha fena şeylere şahit oldum. Durum şu anda oldukça kaygı verici doğal ki fakat oldukça umudumuz da var. Kaygılıyız şundan dolayı derhal yanı başımızda duran birinin bir güvenlik mensubu olup olmadığını asla bilemiyoruz. Fakat umutluyuz da şundan dolayı sesimizin nihayet duyulduğunu görüyoruz. Hem de tüm web sınırlamalarına rağmen bu kez internasyonal düzeyde.

BBC: Sokağa her çıktığınızda kim bilir tekrar eve dönemem dediğinizi söylüyorsunuz. Peki bu uğurda ölmeye hazır mısınız?

BBC: Niçin?

Bu düzenin bigün bir halde son bulması için bir şeyler yapmalıyız. Önümüzdeki zorlukları da gerçekleri de kabul etmeliyiz. Söylemek istediğimiz söz uğruna bir şeyleri feda etmek zorunda kalabileceğimizi biliyoruz. Bu kimi süre yaşantımız da olabilir.

BBC: Bu size bakılırsa bayanların başörtüsü takma zorunluluğuna dair bir protesto mu? Yoksa bundan oldukça daha büyük bir şey mi?

Bu oldukça daha büyük bir şey. Protestolarda atılan sloganlara, insanların sokaklarda konuştuklarına bakarsanız görürsünüz ki bu başörtüsüyle ilgili olmanın oldukça ötesinde. Başörtüsüne tepki bunun ilk kıvılcımıydı. Bu başından beri temel insan haklarıyla ilgili bir protesto. Biz devamlı daha fazlasını istedik. Biz sizin düzgüsel yaşam diye addettiğiniz ve umursamadığınız şeyleri yaşamak istedik. Yaşam, özgürlük, hakkaniyet, hesap verilebilirlik, toplanma ve seçme özgürlüğü, özgür bir basın istedik. Temel insan haklarımıza erişim talep ediyoruz. İnsanların doğru muntazam bir seçimle seçecekleri, halk için çalışacak, kapsayıcı bir hükümet kurulduğunu görmek istiyoruz.

BBC: Bu mülakatta gerçek isminizi kullanmıyoruz. BBC’ye konuşarak büyük bir risk mi alıyorsunuz?

Tabii ki bu büyük bir risk. İran’da yabancı medyaya konuşmak bir kabahat olarak görülüyor. Gözaltına alınabilir, cezalandırılabilir, hapse atılabilirsiniz. Neticeleri oldukça fena olabilir.

BBC: Fazlaca arzuladığınız değişimin bu kez gerçekleşebileceğini düşünüyor musunuz?

Umut fakirin ekmeği, ben de ümit etmeyi sürdürmek isterim. En azından sesimizin duyulacağını umuyorum. Ötesinde şu an için bir şey söyleyemiyorum.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası