İran Spor Bakanlığı, İstanbul Paten Maratonu birincisi Nilüfer Merdani’nin madalya törenine başörtüsüz çıkmasını kınadı

Nilüfer Merdani

Kaynak, SOSYAL MEDYA

İran Spor Bakanlığı, Pazar günü İstanbul Maratonu kapsamında düzenlenen paten maratonunda birinci olan İranlı sporcu Nilüfer Merdani’nin madalya törenine başörtüsüz çıkmasını kınadı.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, Merdani’nin geçen ay itibarıyla İran ulusal takımında yer almadığı belirtilerek patencinin bu yarışta İran’ı temsil etmediği ve Türkiye’ye lüzumlu izinleri almadan gittiği açıklandı.

Merdani, bayanlar paten maratonunu en yakın rakibinden 13 dakika ilkin, 1 saat 25 dakika 20 saniyede tamamlamıştı.

Nilüfer Merdani

Kaynak, Feysbuk

Geçen ay Cenup Kore’de düzenlenen bir şampiyonada İranlı tırmanışçı Elnaz Rekabi’nin başörtüsüz yarışması büyük yankı yaratmıştı.

Yarışmadan sonrasında pasaportuna ve cep telefonuna el konulduğu öne sürülen sporcu, ondan sonra Instagram hesabında “aceleden unutmuş olduğu için” başörtüsünü takamadığını duyurmuştu.

Sadece birçok şahıs, Rekabi’nin devlet televizyonunda da tekrarladığı bu sözleri baskı altında söylediğine inanıyor.

Rekabi, Tahran Havalimanında “Kahraman Elnaz” çarpıcı sözleri atan büyük bir kalabalık tarafınca karşılanmıştı.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsünü muntazam takmadığı nedeni öne sürülerek terbiye polisi tarafınca 13 Eylül’de gözaltına alınmasından üç gün sonrasında yaşamını kaybetmesi ülke çapında büyük bir protesto dalgası başlatmıştı.

Amini’nin ölüm haberinden sonrasında nerede ise tüm kentlerde “Hanım. Yaşam. Özgürlük” sloganıyla meydana getirilen gösteriler rejime karşı bir meydan okumaya dönüşmüş ve bayanlar başörtülerini çıkarıp yaktıkları videolarını paylaşmaya başlamıştı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’na bakılırsa hala devam eden protestolarda 45’i çocuk minimum 284 şahıs yaşamını yitirdi.

Ajansa bakılırsa, protestolarda şimdiye kadar 35 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası