İran dini lideri Hamaney, protestolar için ABD ve İsrail’i suçladı

İstanbul'da protesto

Kaynak, Getty Images

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkede ortalama 20 gündür devam eden protestoların arkasında ABD ve İsrail’in bulunduğunu savundu. Hamaney, 100’den fazla kişinin öldüğü protestolarda güvenlik güçlerine destek verdi.

Ali Hamaney, ‘başörtüsünü muntazam takmadığı’ nedeni öne sürülerek terbiye polisi tarafınca gözaltına alındıktan sonrasında 16 Eylül’de yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölmesiyle ilgili olarak ilk kez konuştu.

Amini’nin ölümüne fazlaca üzüldüğünü söyleyen Hamaney, bunu “fazlaca acı bir vaka” diye vasıflandırdı.

‘Gosteri yapanlar bayağı İranlılar değil’

Ülkenin birçok şehrine yayılan ve 100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği protesto dalgasında İran güvenlik güçlerine destek belirten Hamaney, protestoların “evvelde planlandığını” ve gosteri yapanların “bayağı İranlılar olmadığını” savundu.

Hamaney

Kaynak, Getty Images

 Hamaney şunları söylemiş oldu:

“Güvenlik güçlerimizin görevi İran halkının güvenliğini sağlamaktır. Polise saldıranlar İran vatandaşlarını çeteler, soyguncular ve zorbalar karşısında korumasız bırakıyor. Açık olarak söylüyorum. Bu isyan ve güvensizlik ortamı yurt dışındaki bazı İranlı hainlerin yardımıyla ABD, işgalci düzmece siyonist rejim ve onların paralı ajanları tarafınca planlandı.”

22 yaşındaki Mahsa Amini 13 Eylül’de İran’ın şimal batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Sakız kentinden başkent Tahran’a gelmiş ve başörtüsünü kurallara uygun takmadığı nedeni öne sürülerek terbiye polisi tarafınca gözaltına alınmıştı.

Amini’nin polis tarafınca ağır şekilde darp edilmiş olduğu ve almış olduğu yaralar sonucu öldüğü iddia ediliyor. Polis ise Amini’nin kalp krizinden öldüğünü korumak için çaba sarfediyor.

Protestolar, geçen yıllarda yaşananların aksine ülkenin tüm kentlerine yayıldı.

Yurt haricinde birçok yerde de İranlı bayanlara destek gösterileri yapılıyor.

Şerif Üniversitesi’nde öğrencilere müdahale

Tahran'da protestolar

Kaynak, Reuters

Tahran’ın en prestijli okullarıdan önde gelen Şerif Teknoloji Üniversitesi’nde polis dün akşam öğrencilere müdahale etti.

Devlet medyası ve toplumsal medyada yer edinen haberlere nazaran polis kuşatması altındaki okulda öğrenciler kampüsün otopark alanında mahsur kaldı.

Toplumsal medyada paylaşılan videolarda öğrencilerin polisten koşarak kaçtıkları görülüyor ve tabanca sesleri duyuluyor.

Öteki videolarda öğrencilere destek için üniversiteye gitmeye çalışan araçlar sebebiyle trafiğin kilitlendiği görülüyor.

Londra merkezli İran International haber kanalı, polisin talebe yurtlarını bastığını ve burada ateş açtığını aktardı.

Şerif Teknoloji Üniversitesi, İran’ın en yüksek puanla talebe alan bilim ve mühendislik üniversitesi. Pazar günü üniversitede yeni eğitim-öğretim yılının ilk günüydü.

Der Spiegel: AB, İran’a yeni yaptırım hazırlığında

Alman Der Spiegel dergisi, altı Avrupa ülkesinin, Mahsa Amini’nin ölümünden sonrasında başlamış olan protestoları sertlik kullanarak bastırması sebebiyle İran’a yeni yaptırımlar getirilmesi üstünde çalıştığını duyurdu.

Derginin haberine nazaran Almanya, Fransa, Danimarka, İtalya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti’nin önerisi İran’da 16 şahıs ve kurumu hedef alıyor.

Önerinin 17 Ekim’de yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınacağını belirten mecmua, üye ülkelerin yaptırımlara itiraz etmesinin beklenmediğini kaydetti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası