Irak’ta ziyaretçilerle dolu bir türbe çöktü, enkaz altındakilere ulaşmaya çalışılıyor

Irak

Kaynak, Getty Images

Irak’ın Kerbela bölgesinde bir türbe, içinde oldukça sayıda ziyaretçi varken toprak kayması sebebiyle çöktü. Şu ana kadar yıkıntı altında kalan dört kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 

Altı şahıs de enkazdan yaralı olarak çıkarıldı. 

Şii Müslümanlar için mukaddes olan Qattarat İmam Ali türbesinin çatısı, fazla rutubet sebebiyle kayan toprağın etkisiyle çöktü.

Ziyaretçilerin bulunmuş olduğu alanda çökme meydana geldiği için yıkıntının altında oldukça sayıda şahıs olduğu tahmin ediliyor; kurtarma emek harcamaları devam ediyor. Sivil müdafa ekiplerinin sözcüsü Abdelrahman Cevdet, “Yapılacak herhangi bir hata yeni çökmelere de niçin olabilir” diyerek minik delikler üstünden devam eden kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlemesinin sebebini deklare etti.

Yıkıntı altında kalan yaralılara su ve yiyecek verilebiliyor. Şu ana kadar kurtarılanlar içinde üç de çocuk var.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de Twitter üstünden kurtarma ekiplerine ve gönüllülere teşekkür ederek yıkıntı altındaki her bir kişiyi kurtarana kadar çalışmaların devam etmesi çağrısı yapmış oldu.

Türbenin derhal civarlarında, Şiilerin “Ali ibn Abi Talib ve ordusunun mola vererek su içtiğine” inanılmış olduğu bir su deposu var. Toprak kaymasına buradan meydana gelen fazla rutubetin yol açmış olduğu sanılıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası