İngiltere’de Liz Truss dönemi başlıyor: Johnson ‘Benden bu kadar millet’ diyerek başbakanlığa veda etti

Liz Truss ve Boris Johnson

İngiltere’de dün iktidardaki Tutucu Parti’nin yeni lideri seçilen Dışişleri Bakanı Liz Truss, bugün Boris Johnson’ın istifasını Kraliçe 2. Elizabeth’e sunmasının peşinden İngiltere’nin yeni başbakanı olarak atanacak. Truss’ın günün ilerleyen saatlerinde kabinesini açıklaması umut ediliyor. Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May’den sonrasında İngiltere’nin üçüncü hanım başbakanı olacak.

Başbakan olarak son konuşmasını bu sabah Downing Street’teki Başbakanlık Konutu önünde icra eden Boris Johnson, sözlerine “Benden bu kadar millet” diyerek başladı.

Hükümetinin başarılarını özetleyen Johnson, yeni Tutucu Parti hükümetinin enerji krizi başta olmak suretiyle önündeki güçlükleri aşacağını belirtti ve Liz Truss’a tam destek verdi.

Johnson partisine “Liz Truss’ın arkasında birleşme” çağrısı yapmış oldu.

Johnson ve Truss, birkaç saat içinde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’i ziyaret etmek suretiyle İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ne gidecek.

Johnson istifasını sunduktan kısa süre sonrasında Truss, Kraliçe tarafınca başbakanlığa atanacak.

İngiltere’de monarşinin hükümet kurma görevini yeni başbakana verme geleneği Londra’daki Buckingham Sarayı’ndan devam etse de Kraliçe 2. Elizabeth’in sıhhat durumu sebebiyle bu kez anane bozuldu.

Truss’ın kabinesinde, halen İş Dünyasından Görevli Bakan olarak vazife icra eden Kwasi Kwarteng’in Maliye Bakanı, Başsavcı olarak vazife icra eden Suella Braverman’ın İçişleri Bakanı; Eğitim Bakanı olarak vazife icra eden James Cleverly’nin ise Dışişleri Bakanı olarak atanması umut ediliyor.

İçişleri Bakanı Priti Patel ve Kültür Bakanı Nadine Dorries ise yeni kabinenin açıklanması öncesi çekilme etti.

johnson truss

Kaynak, Getty Images

Liz Truss’ı yeni görevinde bekleyen ilk güçlük enerji kriziyle savaşım olacak.

Truss Pazar günü BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, başbakan olması halinde yedi gün içinde enerji krizine çözüm bulmaya yönelik bir planı kamuoyuna izahat sözü vermişti. Truss halkın “enerji faturalarını ödeyebilmesine destek olmak için derhal harekete geçeceğini” söylemiş sadece planının ayrıntılarını açıklamamıştı.

Truss’ın planları dahilinde enerji faturalarının dondurulmasının da seçenekler içinde olduğu bildiriliyor.

BBC’ye konuşan Truss’ın ekibinden bir kaynak, “birçok önlemin” gündemde bulunduğunu, bu mevzuda Perşembe günü bir izahat yapılabileceğini söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası