İki ABD savaş gemisi Tayvan Boğazı’ndan geçti

ABD Donanması

Kaynak, ABD Birliği

ABD Deniz Kuvvetleri, iki Amerikan harp gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçiş yaptığını deklare etti.

Bu, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğin bu ay başlarında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyareti sebebiyle artmasının peşinden meydana getirilen ilk geçiş oldu.

Çin, bu ziyarete bölgede büyük bir askeri tatbikatla cevap vermişti.

ABD ve öteki Batılı ülkelerin donanmalarına ilişkin gemiler son yıllarda Tayvan Boğazı’ndan tertipli olarak geçiyor.

Washington iki güdümlü roket kruvazörünün, internasyonal sulardan geçme özgürlüğünü kullandığını deklare etti.

Tayvan adasını Çin toprağı olarak gören Pekin ise bu tür operasyonları provokasyon olarak vasıflandırıyor.

Reuters haber ajansının bildirdiğine bakılırsa Çin ordusu, Pazar günü krüvazörlerin ilerleyişini takip ettiklerini, üst düzey alarmda olduklarını ve her türlü provokasyonla baş etmeye hazır olduklarını deklare etti.

ABD Deniz Kuvvetleri’nden meydana getirilen açıklamada ise Tayvan Boğazı’ndan meydana getirilen bu transit geçişle “ABD’nin özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesine bağlılığını” sergilediği ifade edildi.

Açıklamada, “Bu gemiler, boğazda herhangi bir kıyı ülkesine ilişkin denizin ötesindeki bir koridordan transit geçiyor” denildi.

‘Durum düzgüsel’

Tayvan Müdafa Bakanlığı, gemilerin cenup yönünde seyrettiğini ve deniz kuvvetlerinin gözlemde bulunduğunu, sadece “durumun düzgüsel bulunduğunu” kaydetti.

Tayvan kendi yönetimine haiz bir ada, sadece Çin onu, gerekirse güç kullanarak birleşeceği ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Tayvan son yıllarda Washington ve Pekin içinde yeni bir gerginlik mevzusu haline geldi.

ABD, iki ülke arasındaki diplomatik birlikteliğin temel taşı olan ve yalnız tek bir Çin hükümetini tanıyan “Tek Çin” politikasına uyuyor ve Tayvan’la değil Pekin’le resmi bağları var.

Sadece bununla birlikte ada ile “kuvvetli bir gayri resmi” ilişki sürdürüyor. ABD ek olarak Tayvan’a tabanca da satıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası