Igor Danchenko, yargılandığı davada beraat etti

Virginia eyaletindeki Alexandrıa Federal Mahkemesinde 11 Ekim’de süregelen davada jüri heyeti Danchenko’yu suçsuz buldu.

Danchenko’nun avukatı, müvekkillinin “siyasal motivasyonla oluşturulan bir davaya” mevzu bulunduğunu ve devlet görevlilerine yalan söylemediğini savunarak, “O, FBI’ya yardım etmeye çalışırken, bundan dolayı suçlandı.” ifadesini paylaştı.

Trump döneminde ABD Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca Rusya soruşturmasının kökenleri araştırması için atanan hususi yetkili savcı John Durham, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerine “Steele dosyası” mevzusunda yanlış ve aldatıcı beyanlarda bulunmaktan Danchenko’ya dava açmıştı.

Danchenko 4 Kasım 2021’de gözaltına alındıktan sonrasında ile alakalı suçlamaları reddetmişti.

Washington D.C’de yaşayan Rus analist, 2016 başkanlık seçimleri esnasında Trump’ın Rusya ile ilişkili olduğuna dair iddialar içeren Steele dosyasının yazarı İngiliz casus Christopher Steele’e yardım eden ana kaynak olarak gündeme gelmiş, sonrasında söz mevzusu dosyanın yanlış içerikli olduğu ve de Danchenko’nun Demokratlar tarafınca dolaylı yollardan desteklendiği öne sürülmüştü.

– Rusya soruşturması

Rus hükümetinin, 2016 başkanlık seçimlerini Trump’ın lehine etkilediği iddiaları üstüne 2017’de Robert Mueller, hususi yetkili savcı olarak göreve getirilmiş ve Trump’ın kampanyasının seçim sürecindeki faaliyetleri soruşturulmuştu. Ortalama 2,5 yıl devam eden soruşturmanın peşinden Trump’ı suçlu çıkaracak bir delile ulaşılmamış ve dosya kapanmıştı.

Trump döneminde ABD Hakkaniyet Bakanı William Barr, John Durham’ı Rusya soruşturmasının kökenleri araştırılması için hususi yetkili savcı olarak atamıştı.

Durham’ın soruşturmasında bugüne dek 2 şahıs delillerle oynandığını ve Trump’i suçlu çıkarmaya çalıştıklarını itiraf etmiş, Steele dosyasını ise Demokratların fonladığı ortaya çıkmıştı.

Hususi yetkili savcı Durham’ın Steele dosyası ile alakalı raporunu bu yıl tamamlayıp Hakkaniyet Bakanı Merrick Garland’a sunabileceği kaydediliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası