Hollanda işte Covid’e yakalanan sağlık çalışanlarına 15 bin euro tazminat ödeyecek

sağlık çalışanları

Kaynak, Getty Images

Yusuf Özkan, Lahey 

Hollanda hükümeti, koronavirüs  salgının ilk dalgasında işyerinde Covid’e yakalanan ve bu yüzden uzun soluklu problemler yaşayan sıhhat çalışanlarına, bir defaya mahsus 15 bin euroluk tazminat ödemeye hazırlanıyor. 

Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanı Conny Helder, ödeneğin, maluliyet yardımı yada geçiş planı olarak değil, “sıhhat çalışanlarının yaşamış olduğu acıların tanınması” amacıyla hazırlandığını söylemiş oldu.

Hükümetin hazırladığı “isteğe bağlı tazminat” planı, 2020’nin Mart ve Haziran ayları içinde Covid hastalarına direkt bakım elde eden, yakından ilgilenen ve bu süreçte kendileri de hastalanarak uzun soluklu şikayetler yaşayan sıhhat çalışanlarını kapsıyor.

Bakan Helder, koronavirüs salgınını ilk dalgası esnasında büyük çaba gösteren sıhhat çalışanlarının, Covid sonrası uzun soluklu şikayetlerin ciddi neticelerini yaşamasını üzücü bulduklarını söylemiş oldu.

Hollandalı bakana bakılırsa, bu yüzden hükümet, bu sıhhat çalışanları için bir şeyler yapılıp yapılamayacağını araştırdı.

Bu kapsamda, ilk dalgada iş yerinde Covid’e yakalanan ve uzun süre sıhhat sorunları yaşayan personele bir defaya mahsus olmak suretiyle 15 bin euro ödenmesi kararlaştırıldı.

Hükümetin “sıhhat çalışanlarının yaşamış olduğu acıların kabulü” amacıyla hazırladığı tavsiye, Çarşamba günü Danıştay’a gönderildi.

Hükümet, Danıştay’dan bu şekilde bir genel ödeneğin yasal dayanağı ve istenmeyen bir emsal oluşturup oluşturamayacağı mevzusunda tavsiye istedi. 

Hükümet ek olarak bu miktarın öteki devlet yardımlarına kıyasla adil olup olmadığını değerlendirmesini de talep etti.  

Hükümetin kararıyla daha ilkin gençlik bakımında sertlik mağdurları ile Srebrenitsa katliamı esnasında bölgede görevli Hollanda birliği (Dutchbat 3) çalışanı ve trans bireylere 5 bin euro, Q humması hastalarına da 15 bin euro tazminat ödenmişti. 

Danıştay’ın tavsiyesi doğrultusunda hükümet, öneriye son şeklini vererek hızla hayata geçirmek istiyor. Bu yüzden, Danıştay’dan mümkün olan en kısa sürede görüşünü bildirmesini talep etti.

sağlık çalışanı

Kaynak, Getty Images

Sendikalar yetersiz buluyor

Sıhhat çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar, hükümetin tazminat planını yetersiz buluyor.

Covid sonrası uzun soluklu şikayetleri bulunan sıhhat personeline ödeneğin süratli ve eli bol halde  verilmesi icap ettiğini belirten sendikalar, düzenlemenin, bir tek ilk dalga değil tüm salgın süresince Covid’e yakalanan ve uzun süre mesele yaşayan sıhhat çalışanlarını da kapsaması icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor.

Sendikalar bakılırsa, bir tek ilk dalgada değil, sonrasında da hastalanan ve hala Covid’e bağlı akciğer sorunlarıyla savaşım eden sıhhat çalışanları, korunmasız işe gitmek mecburiyetinde bırakıldı.

Sıhhat çalışanları sendikaları, tazminat planını, “Salgın esnasında ateş hattında olan insanların yüzünn bir tokat daha atıldı” diye değerlendiriyor.

Sendikalar, Eylül ayı başlangıcında, Covid sebebiyle uzun soluklu problemler yaşayan sıhhat çalışanlarına tazminat verilmesi için mahkemeye gideceklerini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası