Hırvatistan, Schengen ve euro bölgesine dahil oldu

Avrupa Birliği (AB) İçişleri Bakanlarından oluşan İçişleri Konseyi’nin geçtiğimiz yıl 8 Aralık’ta yapmış olduğu görüşmede Schengen ve euro bölgesine dahil olmasına onay verilen Hırvatistan, yeni yıl ile söz mevzusu bölgelere resmen dahil edildi. AB’ye 2013’te giren Hırvatistan’da dün gece yarısı Slovenya sınırındaki Bregana sınır kapısında düzenlenen merasim ile polis sınır kontrollerinin sona erdiğini simgeleyen “özgür geçiş” yazan bir tabela yerleştirerek, son kez bariyeri kaldırdı.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç ilerleyen saatlerde düzenlenen ayrı bir törende yapmış olduğu konuşmada, “Bir devletin stratejik hedeflerine ulaştığına tanık olduğumuz ve bizleri onurlandıran zamanı anların yaşandığı bigün” dedi.

Törene katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, “Bugün Hırvatistan, Avrupa Birliği’nin en genç üye devleti için iki büyük başarı olan Schengen bölgesi ve euro bölgesine katılıyor. Her ikisine de aynı gün ulaştı. Bu hakkaten de tarih kitaplarında yer alacak bigün” ifadelerini kullandı.

Törenin arkasından Plenkoviç ve von der Leyen sonrasında başkent Zagreb’i gezerek, kuna yerine euro ile bir kafeden kahve aldı. Plenkoviç kahvelerin ödemesini euro ile yaparken von der Leyen tarafınca alkışlandı.

Hırvatistan, Schengen bölgesine katılan 27. ve euro bölgesine katılan 20. ülke oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası