HDP’ye baktığımız yer zerre değişmiş değil

Turan, Meclis’te gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı.

Başörtüsüne anayasal güvence mevzusunda anayasa değişikliği teklifi çalışmalarını özetleyen Turan, süreci CHP’lilerin başlattığını, Türkiye’nin bu şekilde bir gündemi olmamasına karşın bu tartışmayı açtıklarını söylemiş oldu.

CHP’nin verdiği başörtüsü teklifinin, teknik olarak yanlışları ve başörtüsünü yasaklamaya kapı açan tarafları bulunduğunu dile getiren Turan, başka bir partinin ya da anlayışın, Türkiye’nin gündemine yeniden getirmemesi için başörtüsü konusunu Anayasa değişikliğiyle çözmek istediklerini belirtti.

AK Parti heyetinin, Meclis’te grubu bulunan siyasal partileri ziyaretini hatırlatan Turan, “Öteki partilere bilerek kanun teklifi metnini götürmedik. ‘Elimizde metin var, alın buna evet deyin’ demek AK Parti geleneğine yakışmadığı için öteki partilerin kanaatlerini aldık. Bu kanaatleri bu hafta Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bu görüşmelerin sonucunda öteki partilerin yaklaşımıyla metinde revize olacak.” diye konuştu.

Teklifi basına vererek oy istemeyi sığ bir yaklaşım olarak nitelendiren Turan, “Tüm partilere kanaatlerimizi aktarıp onların kanaatlerini alarak metni buna gore revize etmek oldukca daha kıymetli. Meydana getirilen ziyaretlerde bazı partiler ‘Niçin metin yok?’ dedi. Metni yazıp götürmeyi şık bulmadık. Götürülebilirdi de fakat karşılıklı değerlendirmeyi demokratik usullere daha uygun değerlendirdik. Şimdi öteki partilerin ortaya koyduğu kanaatlerle metin revize ediliyor. Sonrasında ilgili kurullarımızla konuşacağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin, anayasa değişikliği mevzusunda önyargılı bulunduğunu dile getiren Turan, şu şekilde konuştu:

“CHP, ‘Anayasa değişikliği yapmayız.’ diyor. Oysa CHP, birçok mevzuda adım atıp seneler sonrasında ‘helalleşme’ isteyen, Türkiye’ye karşılık ödeten bir tavır içinde. CHP’nin, ‘Metni getirin, şu şartlara dikkat edin, bizim de kanaatimiz budur.’ demesini beklerdik. ‘Metni görelim.’ deyip ‘evet’ yada ‘hayır’ deselerdi oldukca daha kıymetli olabilirdi. Metni görmeden ‘hayır’ demenin bir anlamı yok. Bu ülkenin referandumla, erken seçimle bugüne değin ne kadar karşılık ödediğini biliyoruz. Bu yüzden bu konuların referandum mevzusu olmasını doğru bulmuyoruz sadece çözüm buysa milletimize gururla götürürüz, referandumu yaparız. CHP başta olmak suretiyle tüm partilerin bu mevzuya makul yaklaşarak ‘Ne 400’ü, 600 oyla Meclis’ten geçirelim. Bu mevzuyu tekrar açılmamak suretiyle kapatmış olalım.’ demesini beklerdik.”

– “ERKEK ERKEĞE VE KADIN KADINA EVLİLİK DAYATILIRCASINA GÜNDEM OLUYOR”

Aile bütünlüğüne ilişkin düzenlemenin münakaşa mevzusu olduğu anlatılarak değerlendirmesi sorulan Turan, şunları söylemiş oldu:

“Bazı mevzular konjonktüreldir. 100 yıl ilkin Türk Uygar Kanunu yazanların aklında bu şekilde bir gündem olmadığı için haklı olarak yalnızca teknik mevzular yazılmış. Gelinen yerde, açın yabancı kanalların dizilerini; her kanalda, dizide, duygusal film, cenk, gerilim ve korku filmimizde bu, ısrarla özendirilen bir mevzu oldu. Asla gündem olmaması ihtiyaç duyulan yerde adam adama ve hanım hanıma evlilik dayatılırcasına gündem oluyor. Bu yüzden aileye ilişkin bakış açımızın ne işe yaradığını Anayasa’ya uygun bir ifadeyle işlemek bugünün konjonktürüne uygun değil mi? Tüm partilerle paylaştık, metnimizde 2-3 kelimelik, ailenin kimlerden kurulacağını ifade eden bir düzenleme var. ‘Aile birliği, hanım ve erkekten oluşur.’ diyoruz. Meseleye bu şekilde baktık.”

“CHP’nin, seçimlerde iki sandığın yanına üçüncü sandığın koyulması mevzusunda çekincesi” olduğu belirtilerek değerlendirmesi sorulan Turan, “Çekince olmaması lazım; millete gitmekten kaçınılmaz, çekinilmez. Halk ne diyorsa baş göz üzerine. Bu şekilde bir çekince var ise CHP bizi şaşırtsın, 100 yılda doğru bir iş yapsın ve metne ‘evet’ desin, ne referandumu ne de üç sandığı konuşalım.” dedi.

İnsan haklarına bağlı konuların referandum mevzusu olmasının yanlış bulunmuş olduğu yönündeki tartışmalara da değinen Turan, şu şekilde devam etti:

“Önerdiğimiz metin, ‘Başörtüsü özgür olsun mu, olmasın mı?’ tarzında bir insan hakkının kamuoyuna, millete sorulması hali değil. Şu sebeple hakkaten insan hakkı olan mevzular referandum mevzusu olması imkansız. Bir insanoğlunun nefes alma, yaşama hakkını referandum mevzusu yapamayız. Mevzu, bir insan hakkının var olması yada yok olması sorusu değil, aksine usulü soruyoruz. ‘Bu mevzuya ilişkin düzenleme yapılsın mı, yapılmasın mı?’ diyoruz. Mevzu bir insan hakkının oylanması değil, usuli bir işlemin tartışılması. ‘Başörtüsü özgür olsun mu, olmasın mı?’ sorusunu sormuyoruz. Türkiye’de kimsenin giyiminden, kuşamından dolayı mağdur olmamasını istiyoruz.”

– AK PARTİ HEYETİNİN HDP’Yİ ZİYARETİ

AK Parti heyetinin, HDP Meclis Grubu’nu ziyaret etmesinin tartışıldığını belirten Turan, “HDP’ye baktığımız yer zerre değişmiş değil. HDP’ye toplumun büyük bir demokratik kredi verdiğini fakat bunların bu krediyi heba ettiğini, saz çalma görüntüsü verirken tetik çekmeye kadar bir sürecin işlediğini görmüş olduk. HDP’ye aynı yerden bakıyoruz. HDP, keşke bu demokratik krediyi kullanabilseydi de silahların susturucusu olmak yerine silahların susturulmasını öngören bir sürecin öncüsü olsaydı. Bunu yapmadı, yapamadı. Listelerini, konuşmalarını, temel politikalarını Kandil belirliyor, bunu hepimiz biliyor.” ifadelerini kullandı.

Meclis’te grubu bulunan siyasal partilerin, her salı günü TBMM’nin gündemini görüştüklerini ifade eden Turan, HDP ile meydana getirilen görüşmenin, “usuli” bulunduğunu, Anayasa bağlamında meydana getirilen bir çalışmanın takvimlendirilmesi mevzusunda görüşüldüğünü söylemiş oldu.

“AK Parti ile MHP içinde HDP’nin ziyaret edilmesi mevzusunda bir gerginlik yok değil mi?” sorusunu yanıtlayan Turan, bu mevzuyu keyifle izlediklerini belirterek, “İttifak anlayışını rekabet değil refiklik olarak düşünüyoruz. MHP bizim rakibimiz değil, refikimiz, yol arkadaşımız. Doğal ki temel mevzuları görüşürken, belirlerken istişare edeceğiz, kanaatleri alacağız. Biri ortaya bir taş attı, ‘Sayın Bahçeli salı günü ne diyecek, oldukca merak ediyoruz.’ şeklinde bir yaklaşım ortaya koyuldu. Tüm temel mevzuları MHP ile değerlendiriyor olmamız her insanın bilmiş olduğu bir hakikat.” karşılığını verdi.

– “TÜRKİYE YÜZYILI, 20 YILI İNŞA EDERKEN REFERANS ALDIĞIMIZ BİR MOTTO”

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunun tanıtım toplantısında merkez sağı çağrıştıran bir dil kullandığı anlatılarak, “Bu çıkışın sonu tekrardan parlamenter sisteme dönüş olur mu?” sorusunu da yanıtladı.

Turan, şunları söylemiş oldu:

“Başkanlık sistemi olmasaydı Sayın Kılıçdaroğlu, başörtüsü teklifini vermezdi. Başkanlık sistemi olmasaydı Kılıçdaroğlu, düne kadar ‘Sivas’ı yaktın.’ söylediği Temel Karamollaoğlu ile aynı masada ortak olmazdı. Başkanlık sistemi partileri de makulleştirdi, normalleştirdi. Başkanlık sistemi bambaşka bir süreci başlattı. ‘Başkanlık sistemi bitti, geri dönelim.’ seçimi bir yaklaşımı konuşmayı abes buluyorum. Türkiye Yüzyılı, hepimizin keyif alınmış olduğu, AK Parti’nin 20 senelik büyük dönüşümlerden sonrasında yeniden bir 20 yılı inşa ederken referans almış olduğu bir motto. Bunu kıymetli buluyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Ekrem İmamoğlu’nu yedirmeyiz.” sözünü de değerlendiren Turan, “İmamoğlu’nu kim niye yesin? Kendi kendini bitiren bir adam. Kaldı ki İmamoğlu’nu yiyecek isteyen tek şahıs var ise o da Kemal Kılıçdaroğlu’dur.” dedi.

– “BÜYÜK BİR KAZANIM VE HAK”

TBMM Genel Kurulunda, cemevlerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlandığı hatırlatılarak, “Bir inancın Kültür ve Gezim Bakanlığına bağlanmasının yanlış olduğu yönünde bir tutum var. Sizin görüşünüz nedir?” sorusu üstüne Turan, şu şekilde konuştu:

“Ortada iyi niyetle atılan bir adım var. Bu adımı atarken tüm Alevi kesimleriyle, kurumlarıyla görüşülen bir süreç var. Bunu, ‘Bir bakanlığa bağlamak’ olarak görmek büyük hata olur. Alevilerin problemlerine omuz vermek için daire başkanlığını kuruyoruz. Sorun Alevileri bir kuruma bağlamak değil aksine Alevilere daha oldukca hizmet edecek bir mekanizmayı oluşturmak. Bu, bir adım hatta başlangıç da diyebiliriz. Yarın yeniden değerlendirilir, konuşulur. Asla olmayan bir müesseseydi, şimdi karşılarında muhatap var. Cemevlerinin statüsüne ilişkin mühim bir referans, büyük bir kazanım ve hak. Her adımın tartışılan, noksan olan tarafı olabilir fakat özelde oldukca kıymetli bir adım. AK Parti’nin toplumun tüm kesimlerinin dertlerine eğiliyor olması oldukca kıymetli.”

– “SAYIN ERDOĞAN’IN BÜYÜK BİR FARKLA SEÇİMİ ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Bülent Turan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ve İngiltere gezisine de değinerek şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu’nun, ‘AK Parti kazansın.’diye hususi olarak çalıştığını düşünüyorum. ABD gezisi tam bir fiyasko, rezalet. İngiltere gezisi… Amberin Süre ve Ali Mahir Başarır ile görüşmek için 4 bin kilometre yol gidilir mi? Cemiyet dalga geçiyor, bu mevzularla ilgili sitem ediyor. Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan kazansın.’ diye büyük mesai harcıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkür borcumuz var. ABD, İngiltere gezisi, başörtüsü çıkışı, uyuşturucu iddiaları, Türkiye’nin kabul etmediği gündemler. Bu yüzden Sayın Erdoğan’ın bu dönem büyük bir farkla seçimi alacağını düşünüyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu, düne kadar ‘kara para’, ‘yabancı ana para’ diye itham ediyordunuz. Bugün onu bulmaya gidiyorsunuz. Hangi sıfatla, niçin buluyorsunuz? Hangi şartlarda buluyorsunuz? O adam hangi şartlarda parayı buraya getirecek? Bunların hiçbiri belli değil. Hepimiz biliyor ki Sayın Kılıçdaroğlu, bunu Türkiye’nin geleceği için değil 6’lı masada kendi geleceği için yapıyor fakat netice alacak mı? Göreceğiz.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları - Omegla - Görüntülü Sohbet -
deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort