HDP’nin hazine yardımına bloke konulmasında yeni gelişme

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, HDP’nin temelli kapatılması istemli davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, partinin Gömü yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebini kabulüne ilişkin ara karar, Yüksek Mahkemenin web sitesine konuldu.

Buna gore, kurul, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının önlem talebini içeren yazı ve eklerinin, talep hakkında karar verilmeden ilkin HDP’ye gönderilerek savunmasının alınmasına gerek olmadığına hükmetti.

Çoğunluğun bu görüşüne, Başkan Zühtü Arslan, Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan ile üyeler Engin Yıldırım, Recai Akyel, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ile Selahaddin Menteş katılmadı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’ye ödenen devlet yardımının bulunmuş olduğu banka hesabına 2023 senesinde ödenen yada ödenecek devlet yardımı yönünden tedbiren bloke konulması kararını da oy çokluğuyla aldı. Bu karara, Başkan Zühtü Arslan, üyeler Engin Yıldırım, Güvenli Kuz, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ile Selahaddin Menteş karşı oy kullandı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının mevzuya ilişkin dilekçe ve eklerinin davalı Partiye bildiri edilerek müdafa için 30 gün süre verilmesine, savunmanın alınmasından sonrasında önlem talebinin tekrardan değerlendirilmesine de hükmedildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası