”Halep Kasabı” lakaplı Rus komutan ilk kez konuştu: Ukrayna’da zor kararlar alabiliriz

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden görevli komutanı Sergey Surovikin, “Bir tüm olarak hususi askeri operasyon bölgesindeki durumu gerilmiş olarak tanımlayabiliriz” ifadelerini kullanarak zor kararlar alabileceklerini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinden görevli komutanı Sergey Surovikin, Ukrayna’daki savaşın son durumuna ilişkin devlet televizyonuna ilk kez açıklamalarda bulunmuş oldu. Komutan Surovikin, “Bir tüm olarak hususi askeri operasyon bölgesindeki durumu gerilmiş olarak tanımlayabiliriz. Düşman devamlı olarak Rus birliklerinin mevzilerine saldırmaya çalışıyor” diyerek zor kararlar alabileceklerine dikkat çekti. Surovikin, durumun bilhassa güneydeki Herson şehri çevresinde zor bulunduğunu belirterek, “Rus ordusu, her şeyden ilkin Herson nüfusunun güvenli bir halde tahliyesini elde edecektir” şeklinde konuştu. Surovikin, “Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin NATO komutanlığı hem Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde hem de sivil nüfus içinde herhangi bir zayiata bakılmaksızın uzun süredir Kiev rejiminden Herson yönünde hücum operasyonları talep ediyor” diyerek Rus ordusunun Kiev’in Herson bölgesinde “yasaklanmış” cenk yöntemlerini kullanma planlarının bilincinde bulunduğunu da belirtti. Surovikin, “Kısaca Ukrayna, Dinyeper Nehri üstünde bulunan Kakhovka hidroelektrik santraline büyük bir hücum, Herson’a büyük roket ve topçu saldırıları hazırlıyor. Bu eylemler, bu büyük endüstri merkezinin altyapısının tahrip olmasına ve sivil nüfus içinde büyük kayıplara yol açabilir” şeklinde konuştu. Surovikin, Ukrayna’nın Rus ordusunu görevlerinden uzaklaştırmak için tüm enerjisini cepheye aktardığını, bu gücün büyük çoğunluğunun “uygun şekilde eğitilmemiş bölgesel müdafa birimleri” bulunduğunu öne sürdü.

“UKRAYNA’NIN BATI’DAN, NATO’DAN BAĞIMSIZ VE RUSYA’YA DOST BİR DEVLET OLMASINI DİLİYORUZ”

Surovikin, “Düşmanın günlük kayıpları yüzlerce zaiyata karşılık ediyor. Bizim değişik bir stratejimiz var. Süratli taarruzları hedeflemiyoruz, her askeri yedekliyoruz ve düşmanın hücum eden kuvvetlerini metodik olarak eziyoruz. Bu, yalnızca kendi kayıplarımızı en aza indirmekle kalmıyor, bununla birlikte sivil nüfus arasındaki kaybı da mühim seviyede azaltıyor” şeklinde konuştu. “Düşman, Ukrayna vatandaşlarını ölüme iten kabahat rejimidir” diyen Surovikin, “Biz Ukraynalılarla tek bir halkız ve yalnız Ukrayna’nın Batı’dan, NATO’dan bağımsız ve Rusya’ya dost bir devlet olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

GENERAL ARMAGEDDON

8 Ekim’de Ukrayna’daki Rus birliklerin başına getirilen Surovikin, Suriye’de oldukca sayıda sivilin öldüğü Rus bombardımanlarını yönetmişti. Ek olarak Çeçenistan’da insan hakları ihlalleriyle suçlanan birliklerin de başlangıcında bulunan Surovikin, sert ve alışılmışın haricinde cenk yaklaşımı sebebiyle meslektaşları içinde “General Armageddon” olarak tanınırken, “Halep Kasabı” lakabıyla da biliniyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası