Güvenlik tedbirlerini kırmak için dokunulmazlıklarını kullanıyorlar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Meclis Başkanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Şentop, milletvekili dokunulmazlığının, milletvekilinin şahsına sağlanan bir ayrıcalık olmadığını, yasama faaliyetlerinin doğru adım atması için milletvekiline sağlanan bir olanak bulunduğunu dile getirdi.

HDP’Lİ GERGERLİOĞLU KONUŞMAYI SABOTE ETMEYE ÇALIŞTI

Bu sırada, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergelioğlu’nun, “Birçok vekilimiz saldırıya uğradı. Mustafa Yeneroğlu ve Ayşe Acar Başaran’a polis saldırısı ve hakaret var.” sözleri üstüne gerginlik yaşandı.

Meclis Başkanı Şentop, Gergerlioğlu’na, “Meseleyi kişiselleştirmek istiyorsun. Meclisin bütçesini konuşuyoruz, oldukca izahat yaptık fakat fikrisabit, patolojik bir durum olunca açıklamalar bir kıymet ifade etmiyor. Bir kulağından giriyor, diğerinden çıkıyor. Burayı sabote ediyorsun, terörize ediyorsun.” karşılığını verdi.

“ARKADAŞI DIŞARIYA ÇIKARALIM”

Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’a seslenerek, “Sayın Başkan yetkiniz var. Komisyonu çalışamaz hale getiren, komisyon üyesi olmayan bu arkadaşı dışarı çıkaralım.” dedi.

Bunun üstüne Yılmaz, Gergerlioğlu’nu, “Bu şekilde bir üstünlüğünüz yok, bu şekilde bağırarak çağırarak düşünce ifade edemezsiniz. Burası gosteri yapılacak yer değil.” diyerek uyardı.

Sözlerini sürdüren TBMM Başkanı Şentop, “Milletvekili dokunulmazlığını, teröristi ve terör örgütünü övücü eylemlerin önüne koyup milletvekillerini polise karşı bir direniş unsuru olarak kullanmak, milletvekilinin ve TBMM’nin itibarıyla bağdaşmayan bir husus. Görüyorum, milletvekilleri fiil fiil geziyor. Polisin belirlediği güvenlik tedbirlerini kırmak için milletvekilliği ve milletvekili dokunulmazlığı kullanılıyor. Bizim de buna haiz çıkmamız isteniyor. Asla böyle bir durum olması imkansız. Biz TBMM’ye ve milletimizin iradesine haiz çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu sırada HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu’nun, polisin bazı milletvekillerine sertlik uyguladığı iddiasına ilişkin dövizleri göstererek, “Bu insanoğlu ölünce mi konuşacaksınız?” diye bağırması üstüne tekrardan münakaşa çıktı.

“İŞİ GÜCÜ ŞOV”

Karşılıklı söz atmaların sürmesi üstüne Şentop, Gergerlioğlu’na, “İşi gücü şov. Bu, artık siyasetle değil tıpla açıklanacak bir durum. Böyle bir durum olmaz.” tepkisini gösterdi.

Araya giren Komisyon Başkanı Yılmaz, Gergerlioğlu’nu sükunete ve komisyonun düzenini bozmamaya çağrı etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası