Güney Kore, Kuzey’in seyir füzesi denemeleri yaptığını bildirdi

Güney Kore ordusu tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin kuzeydoğusundaki kıyı kenti Hamhung’dan “çok sayıda” seyir füzesinin fırlatılacağı bildirildi.

Füzelerin Kuzey Doğu sularına düşürüldüğü ve Güney Koreli ve ABD’li istihbarat yetkililerinin daha fazla ayrıntı araştırdığı iddia edildi.

Ayrıca Güney Kore ordusunun ABD ile tatbikatların geri kalanını başarıyla hazırlamaya ve tamamlamaya devam edeceği kaydedildi.

Söz konusu füze testleri, ABD ve Güney Kore ordularının geçen hafta Kuzey’in işgal için bir prova olarak gördüğü 11 günlük büyük ölçekli askeri tatbikatlara başlamasından bu yana dördüncü füze testi oldu.

Askeri tatbikatlar yarın bitse de ABD’nin önümüzdeki günlerde Güney Kore ile yapacağı yeni ortak tatbikat turu için uçak gemisi göndermeyi planladığı için Kuzey’in testlerine devam etmesi bekleniyor.

– SIRALI FÜZE TESTLERİ

Güney Kore ve ABD’nin 14 Mart’ta başlattığı “Özgürlük Kalkanı” tatbikatı devam ederken, Kuzey Kore füze testlerine devam ediyor.

Kuzey, 22 Mart’ta bir nükleer karşı saldırı tatbikatı düzenlediğini duyurdu. Bu tatbikatın nükleer saldırı kontrol sisteminin ele alınması, nükleer karşı saldırı durumuna geçiş ve nükleer savaş başlığı modeli ile balistik füzenin fırlatılması olmak üzere üç bölümden oluştuğu belirtildi.

Güney Kore ve Japonya, 19 Mart’ta Kuzey Kore’nin yerel saatle 11:05’te Japonya Denizi’ne (Doğu Denizi) doğru balistik füze testi yaptığını duyurdu. Maksimum 50 kilometre irtifaya ulaşan balistik füze, 800 kilometre yol kat ederek Japonya Denizi’ne düştü.

İlginç bir şekilde deney, Güney Kore ve ABD ordularının 14 Mart’ta başlattığı ve 23 Mart’a kadar devam edecek olan “Özgürlük Kalkanı” tatbikatı sırasında yapıldı.

Pyongyang yönetimi, ay başından bu yana 6, yıl başından bu yana da 20’den fazla füze testi gerçekleştirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası