Goncharenko’dan ülkesine Kosova çağrısı

Kosova Meclisinde konuşma meydana getiren Goncharenko, Kosova’nın tanınması için her gün çalışacağının güvencesini vererek “Sizinle Avrupa’ya gitmek için en iyisini yapacağız.” dedi.

Kosova’nın bağımsızlığının Yugoslavya’nın rüyasını, Ukrayna’nın bağımsızlığının da Rus İmparatorluğunun rüyasını sonlandırdığını dile getiren Goncharenko, “Ukrayna, Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımalı şu sebeple siz bunun için savaştınız. Bu mevzuda size destek olmak için elimden geleni yapacağım. Kosova Avrupa’dır, buna inanıyorum ve bunu beraber tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Kosova ile Ukrayna’nın aynı ortak değerleri paylaştığını, hem de bu değerlere tehdit oluşturanlara karşı çıkmada beraber olduklarını kaydeden Goncharenko, Kosova’nın başvurduğu Avrupa Konseyine tam üyeliği için koşulsuz destek sözü verdi.

Goncharenko ek olarak Rusya’nın Batı Balkanlar’ı istikrarsızlaştırmaya emek harcaması hakkında daha davranışlarında ölçülü olunması mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.

Sırbistan’dan tek taraflı bağımsızlığını 17 Şubat 2008’de duyuru eden Kosova’yı 117 ülke tanıyor. Ukrayna hemen hemen Kosova’nın bağımsızlığını tanımadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası