Fransa, hakkında sınır dışı kararı olan göçmenleri “arananlar listesi”ne koymayı planlıyor

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ile Emek verme Bakanı Olivier Dussopt, Le Monde gazetesine verdikleri röportajda, hükümetin Ulusal Meclis’e 2023 yılı başlangıcında sunmayı organize ettiği Göç Yasası’nın detaylarını paylaştı.

Darmanin ve Dussopt’un açıklamış olduğu tavsiyeler içinde, “Fransız topraklarını terk etme zorunluluğu” bulunan kişilerin adlarının arananlar listesine eklenmesi de yer aldı.

Darmanin, düzenlemenin amacının “kanuna aykırı ikamet” suçunu geri getirmeyi değil, bu kişilerin ülkeden ayrıldığını saptamak bulunduğunu belirtti.

Bakanı Darmanin, ek olarak mesele çıkarmayan göçmelerin oturum izinlerinin otomatikman yenileneceğini beyan etti.

Emek verme Bakanı Dussopt ise yasa kapsamında göçmen işçilerin entegrasyonunu kolaylaştırmak amacıyla, iş gücü eksiği olan sektörlerde çalışacak göçmenlere hususi bir oturum izni verileceğini aktardı.

Öte taraftan Darmanin, Fransız kanalı BFMTV’ye yapmış olduğu açıklamada, ülkede ağır suça karışan yabancıların direkt sınır dışı edilebileceğini söylemiş oldu.

Fransa’daki aşırı sağın göçmen meselesinden nemalandığını korumak için çaba sarfeden Darmanin, “Göçmen problemi eğer olmazsa Ulusal Cephe de olmaz.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası