Flamingo yavruları yumurtalarından çıktı, sağ salim büyüdü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter’daki hesabından yapmış olduğu açıklamada, Tuz Gölü’nde kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan flamingo yavruları için alınan tedbirlerin netice verdiğini ve yavru flamingoların kurtulduğunu duyurdu. Bakan Kurum, “Oldukca şükür aldığımız tedbirler netice verdi. Tuz Gölü’nde 10 bin flamingo yavrusu yumurtalarından çıktı, sağ salim büyüdü, hatta bazıları göçtü. Bazıları da bizimle kaldı” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bakan Murat Kurum’un talimatlarıyla Tuz Gölü’ndeki iklim değişikliğine bağlı kuraklık sebebiyle yaşanmış olan flamingo ölümlerinin önüne geçmek için ağustos ayında bir takım tedbir aldı. Bakanlık, ilk olarak flamingo yavrularının uçma ergenliğine erişinceye kadar, kuluçka bölgesinin susuz kalmaması için bölgeye tankerlerle su takviyesi yapmış oldu peşinden da kalıcı çözüme yönelik 4 kilometrelik borular döşeyerek flamingolara can suyu aktardı. Tedbirlerin peşinden, Tuz Gölü’nde yumurtadan çıkan 10 bin yavru flamingo, gelişimlerini sıhhatli bir halde tamamladı.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, “Bir kısmı göçse de mühim bir kısmı Hususi Çevre Koruma Bölgesi içindeki Kulu ve Tersakan benzer biçimde göller haricinde Mamasın Barajı benzer biçimde civardaki sulak alanlara dağıldı. Toplu halde beslenen flamingolar, gene toplu halde bölge üstünde uçarken allı turna adına yakışır şekilde kızıl renkleriyle görsel şölen sunmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası