Fiona Kasırgası hızla ilerleyerek Dominik Cumhuriyeti’ni vurdu

Fiona

Kaynak, Getty Images

Porto Riko’yu vuran Fiona Kasırgası hızlanarak aşama kaydediyor. ABD hava durumu tahminleri, kasırganın Karayip Adaları’nda daha da güçleneceğini öngörüyor. Dominik Cumhuriyeti’ni vuran kasırga şu ana kadar minimum 7 kişinin ölümüne yol açtı.

Üçüncü kategoride fırtına alarmı verilen kasırganın saatte 135 kilometre hızla ilerlediği; kısa bir süre içinde dördüncü kategoriye yükselebileceği belirtiliyor. Bu, en yüksek ikinci kategori.

Şu ana kadar aşırı yağış ve fırtına ilk olarak Porto Riko’yu tesiri altına aldı. ABD’ye bağlı adada minimum dört şahıs yaşamını yitirdi; ev ve işyerlerinin yüzde 80’ine elektrik verilemiyor.

Buradan Karayip Adaları’nda ilerleyen kasırga Porto Riko’nun en yakınındaki Dominik Cumhuriyeti’ne ulaştı. Şu ana kadar ülkede iki kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı. 18 yaşlarında bir karı devrilen elektriğin direğinin altında kaldı; yaşı belirtilmeyen bir adam ise devrilen bir ağacın altında kalmış olarak yaşamını yitirdi.

Dominik Cumhuriyeti’nin devlet başkanı Luis Abinader, ülkenin doğusundaki üç bölgeyi “yıkım bölgesi” duyuru etti ve yaşamsal çekince barındıran ani seller olabileceği mevzusunda uyardı.

Bölgedeki birçok adada da alarm seviyesi yükseltildi; halkın sığınaklardan çıkmaması mevzusunda ikazlar yapılmış oldu. Birçok adada elektriğe erişim yok ve ani sel baskınları riski var.

Bölge halkı, bunun 2017’de meydana gelen ve Porto Riko’da ortalama 3.000 kişinin ölümüne neden olan Maria Kasırgası’ndan sonrasında gördükleri en büyük kasırga bulunduğunu söylüyor.

Fiona Kasırgası Porto Riko’ya Pazar günü ulaştı. Üç gündür ani sel baskınları, toprak kaymaları ve balçık akıntılarıyla savaşım eden halk, elektrik kesintisi sürerken evlerinde biriken suları dışarı atmaya çalışıyor. Yetkililer, elektriğin adaya tekrardan ulaşmasının günler alabileceğini söylüyor.

Ada’daki elektrik hatları Maria Kasırgası’nda oldukca büyük zarar görmüştü; bugüne dek tam anlamıyla çalışacak hale getirilemedi. Onarım emekleri sürerken bu kez de Fiona Kasırgası talibi vurunca milyonlarca şahıs günlerdir elektriksiz kaldı.

ABD Başkanı Joe Biden, Porto Riko’ya yardımların hızla ulaştırılması için çalışmaya başladıklarını deklare etti.

Porto Riko’da yaşamını kaybedenler içinde dere akıntısına kapılan 58 yaşlarında bir adam ile üreteç yangınında yaşamını kaybeden 70’li yaşlarında bir adam de var.

Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti’nin etrafındaki adalarda da sığınaklar hazırlandı, bölge sakinlerine kasırganın ilerleyişini dikkatle takip etmeleri uyarısı yapılmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası