Evde Bakım Yardımı binlerce görme engelliye umut oldu

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca yürütülen hizmetler ile Türkiye’de görme engellilerin beraberce eşit hak ve olanaklara haiz olması, toplumla kaynaşması ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür olabilecekleri koşullara haiz olabilmeleri hedefleniyor. Bu çerçevede Bakanlıkça görme engelli bireylerin hiç kimseye muhtaç olmadan cemiyet içinde bağımsız yaşayabilmeleri ve kendi ayakları üstünde durabilmelerine destek olmak için İstanbul ve Ankara’da Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi açıldı. İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile Yenimahalle Görme Engelliler Merkezi Müdürlüğünde 15 yaş ve üstüne yönelik 5-5 buçuk aylık dönemsel sürelerle karma eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veriliyor. Merkezlerde görme engelliler mesleki açıdan da destekleniyor. İstanbul’daki merkezde temel eğitim ve rehabilitasyon hizmetini başarıyla tamamlayan 3 bin 256 görme engelli bireye belgeleri verilirken, Ankara’daki rehabilitasyon merkezinde eğitim ve rehabilitasyon programına katılan kursiyerlerden bin 486 görme engelli kişi de belge almaya hak kazanmıştır. Böylece merkezlerde 4 bin 742 görme engelli kişi kurs programlarını başarıyla tamamlayarak belgelendirildi.

İstanbul’daki merkezde mesleki eğitimi devam eden 32 görme engelli kişi ile Ankara’da eğitimi devam eden 17 görme engelli bireye bu yıl içinde düzenlenecek törenle belgeleri verilecek.

2022’DE TOPLAM 18 MİLYAR LİRA EVDE BAKIM YARDIMI ÖDENDİ

Bakanlık tarafınca bakıma gereksinim duyan engelli vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla Evde Bakım Yardımı da veriliyor. Evde bakım yardımından Sıhhat Kurulu raporlarına nazaran “ağır engelli” ya da “tam bağımlı” yetişkinler ile Çocuklar İçin Hususi Gereksinim Raporu’nda (ÇÖZGER) “Oldukça ileri düzeyde hususi şart gereksinimi”, “Belirgin hususi gereksinim var (ÖGV)”, “Hususi şart gereksinimi” ibareleri bulunan çocuklar, hane içinde şahıs başına düşen gelir asgari ücretin üçte iki oranının altında ise yararlanabiliyor.

Bakım gereksinim duyan engelli kişinin bakımını üstüne alan aylık averaj 565 bin yurttaş, Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Evde Bakım Yardımı çerçevesinde 2022 yılı Temmuz-Aralık döneminde gerçek sahibi başına aylık 3 bin 336 lira ödeme yapılmış oldu. 2022’de toplam 18 milyar lira yardım ödemesi yapılmış oldu. 2022 Aralık ayı verisinin cinsiyet ve engel grubu dağılımına nazaran Evde Bakım Yardımı’ndan faydalanan görme engelli kişi sayısı 22 bin 885’i hanım ve 19 bin 347’si adam olmak suretiyle toplam 42 bin 232 oldu.

Sıhhat Kurulu raporuna nazaran yüzde 40 ve üstü engeli olan, toplumsal güvencesi bulunmayan gerekseme sahipleri engelli aylığından faydalanabiliyor. Yüzde 40 üstü engeli olan görme engelli vatandaşlar da bu destekten yararlanabiliyor.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Ulusal Engelli Veri Sistemi’nde kayıtlı 2,5 milyonu aşkın engelli yurttaş bulunuyor. Bu kişilerin 215 bin 76’sını görme engelliler oluşturuyor. Bakanlık tarafınca görme engellilere erişilebilirlik ve rehabilitasyon hizmetlerinin yanında kamuda da işgören kadrosunda istihdam sağlanıyor. Bu çerçevede 2002’de 5 bin 777 olan engelli memurların sayısı, ortalama 12 kat artarak bu yıl 65 bin 662’ye ulaştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası