Etiyopya ordusu Tigray’da üç bölgede kontrolü sağladı

Hükümetin yazılı açıklamasında, TPLF’in elinde bulunan ülkenin kuzeyindeki Shire, Alamata ve Korem bölgelerinde kontrolün sağlandığı bilgisi paylaşıldı.

Sivillerin zarar görmemesi için operasyonda azami derecede itina gösterildiği kaydedilen açıklamada, söz mevzusu bölgelere insani yardım ulaştırılması için koordinasyonun sağlanacağı ifade edildi.

Afrika Birliği (AfB), Birleşmiş Milletler (BM), ABD, İngiltere, Almanya, Danimarka, Avustralya ve Hollanda, Etiyopya’da hükümet güçleri ile TPLF içinde devam eden çatışmaların durdurulması çağrısı yapmıştı.

Etiyopya’da ordu ile TPLF içinde Kasım 2020’de süregelen çatışmalar, binlerce kişinin ölümüne, yüz binlerce kişinin evini terk etmesine yol açtı.

Etiyopya ile TPLF içinde AfB arabuluculuğunda sulh müzakereleri yapılması teklifi kabul görmüştü.

Heyetlerin, 2 yıl aradan sonrasında ilk kez 8 Ekim’de Cenup Afrika’da buluşması planlanmasına karşın eski Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın arabulucu olacağı görüşmeler lojistik nedenlerden dolayı yapılamamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası