Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Azerbaycan ile çatışmalar sırasında 105 asker hayatını kaybetti

Ermenistan'ın Sotk köyünde itfaiyeciler

Kaynak, Getty Images

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile 13 Eylül’de başlamış olan sınır çatışmaları esnasında 105 Ermeni askerin yaşamını kaybettiğini deklare etti.

Azerbaycan yönetimi ise 50 askerinin öldüğünü duyurdu.

İki eski Sovyet cumhuriyeti Azerbaycan ile Ermenistan daha ilkin Dağlık Karabağ sebebiyle iki kez muharebeye girmişti.

Salı günü sınır bölgesinde başlamış olan çatışmalarla ilgili iki taraf da birbirini suçluyor.

Rusya ve ABD, ülkeler içinde sulh sağlamaya çalışıyor.

Emenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan birliklerini Ermenistan’a ilişik 10 kilometrekarelik bir alanı işgal etmekle suçladı, uzun süreden beri Ermenistan’ı destekleyen Rusya’dan askeri yardım istediğini belirtti.

Azerbaycan ise bu iddiaları ve Ermenistan’da konuşlanmış Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) ilişik araçlara ateş etmiş olduğu iddialarını reddetti.

Azerbaycan hükümeti, Ermenistan’ın kendi sınırlarındaki Kelbecer bölgesinde bulunan askeri hedefleri vurarak çatışmayı başlattığını savundu.

Reuters haber ajansına gore Azerbaycan Müdafa Bakanlığı, “Birliklerimiz lüzumlu müdahale tedbirlerini alıyor” dedi.

Salı sabahı Rusya, tarafların kendi arabuluculuğunda bir ateşkese vardıklarını deklare etti sadece ilerleyen saatlerde çatışmaların devam etmiş olduğu bildirildi ve iki taraf da birbirini ateşkesi ihlâl etmekle suçladı.

İki ülke içinde savaşın peşinden bugüne kadarki en şiddetli çatışmanın yaşandığı ifade ediliyor, internasyonal liderler gerilimi azaltmak için diplomatik çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

Tam teşekküllü bir savaşın çıkması durumunda Rusya ve Türkiye’nin müdahale etmek zorunda kalacağı ve mühim organik gaz ve petrol geçiş yollarının engelleneceği öngörülüyor.

Rusya öncülüğündeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO), Ermenistan’a sulh gücü gönderdiğini aktardı.

Türkiye ise Azerbaycan’ı desteklediğini belirtti, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan’ı mevcud bir sulh anlaşmasını bozmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, geçtiğimiz günlerde iki ülkenin liderleriyle telefon görüşmeleri yapmış oldu ve Moskova’ya ateşkes sağlamak için çalışmalarını artırma çağrısında bulunmuş oldu.

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışmalar

Azerbaycan ve Ermenistan halkı, Dağlık Karabağ’da çatışmaların yaşanmasına alışkın. Bölgede 1988-1994 ve 2020 olmak suretiyle iki kez harp çıktı.

Bölge resmi olarak Azerbaycan topraklarında kabul ediliyor, sadece nüfusun ve çoğunluğu Ermeni.

Moskova önderliğinde meydana getirilen ve 2020 savaşını sonlandıran bir sulh anlaşması ile Ermenistan Azerbaycan’da işgal etmiş olduğu bazı bölgelerden çekildi.

Yaklaşık 2 bin askerlik bir Rus sulh gücü ise hâlâ bölgede bulunuyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası