Ekonomistlerden küresel enflasyon tahmini

Alman Iktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre Iktisat Politikası Enstitüsü (KOF), üç ayda bir meydana gelen “Iktisat Uzmanları Anketi’nin” aralık ayı neticelerini yayımladı.

Buna gore, dünya genelinde enflasyon oranı yeni yılda yüzde 7,1’e, arkasından gelecek yıl yüzde 5,8’e, 2026’da ise yüzde 4,5’e gerileyecek.

Bu yıl için enflasyon beklentileri Batı Avrupa için yüzde 5,4, Şimal ABD için yüzde 5,2 ve Güneydoğu Asya’da yüzde 5,3 ile küresel ortalamanın oldukça altında kaldı.

Buna karşılık, 2023 enflasyon beklentileri Cenup Asya için yüzde 23, Cenup ABD için 25, Şimal Afrika için 32 ve Doğu Afrika için yüzde 35 ile küresel ortalamanın üstünde oldu.

Ifo araştırmacısı Niklas Potrafke, mevzuya ilişkin değerlendirmesinde, senenin başındaki enflasyona yönelik beklentilerin cesaret verici olduğuna dikkati çekerek “Şundan dolayı uzmanlar bundan önceki çeyreğe kıyasla enflasyon oranlarının birazcık daha düşük bulunduğunu söylüyor. Bununla beraber, enflasyon oldukça yüksek bir seviyede kalmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Potrafke, ECB’nin aralık ayında üç temel siyaset faizinde yapmış olduğu 50 baz puanlık faiz artırımlarının da Avrupa’da enflasyon beklentilerindeki düşüşe katkı sağladığını belirtti.

Söz mevzusu ankete Aralık 2022’de 133 ülkeden 1.537 ekonomist katıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası