ECDC’den Kovid-19’un ”Kraken” alt varyantı için uyarı

Avrupa Birliği’ne (AB) bağlı ECDC’nin Kovid-19 salgınıyla ilgili son değerlendirmesinde, “Kraken” adında olan XBB.1.5 alt varyant hakkında bilgiler yer aldı.

ABD’deki varyantlar içinde Kraken’in payının yüzde 40 bulunduğunu, yedi gün içinde hakim varyant haline geleceği belirtilen değerlendirmede, bu alt varyantın BA.1’den sonrasında gelişme hızı bakımından ikinci sırada olduğu kaydedildi.

ECDC değerlendirmesinde, “Bu varyantın AB içinde Kovid-19 vakalarının artışına tesir etme ihtimali bulunuyor. Sadece bu artış gelecek ay içinde olmayacaktır bundan dolayı varyant AB devletlerinde şu an için fazlaca düşük seviyelerde görülüyor.” denildi.

Kraken’in yol açmış olduğu Kovid-19 vakaları Avrupa’da Danimarka, Fransa, Avusturya, Hollanda, Almanya,İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Portekiz ve İrlanda’da azca sayıda tespit edildi.

ABD’deki Kraken vakalarıyla ilgili veriler XBB.1.5’in hızla yayıldığını, olay sayılarının 9 günde ikiye katlandığını gösteriyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası