EBRD’den Türkiye’ye 1,5 milyar euroluk yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Bankanın Türkiye’de bu yılki yatırımlarının yıl sonuna kadar 1,5 milyar avroya ulaşabileceğini belirtti.

Tuerkner, EBRD’nin ilk olarak Türkiye’de başlatmış olduğu İş Dünyasında Hanımefendiler (Women in Business) Programı’nın 10’uncu yılı vesilesiyle düzenlenen konuşma sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Bu program yardımıyla Türkiye’nin dört bir yanından hanım girişimcilere finansman, teknik yardım, danışmanlık ve data aktarımı yapıldığını dile getiren Tuerkner, 10 senelik uygulama sürecinde hanımefendilerin liderlik etmiş olduğu yada yönettiği 15 bin ufak ve orta ölçekli işletmeye bankalar vasıtasıyla 900 milyon avro finansman sağlandığını söylemiş oldu.

Bu finansmanın yüzde 60’ından fazlasının İstanbul, Ankara ve İzmir benzer biçimde büyük şehirler dışındaki hanım girişimcilere sağlandığını ifade eden Tuerkner, “Minik şehirlerde finansmana erişim daha zor, bu yüzden buna ehemmiyet verdik. İş Dünyasında Hanımefendiler Programı ile ilkin Türkiye ve sonrasında programı uygulamaya koyduğumuz öteki ülkelerde de eşitliği desteklemeye ve bu alandaki engelleri ortadan kaldırmayı amaçladık. Doğal ki program destek oldu bazı zorlukların aşılmasına fakat hala zorluklar var.” diye konuştu.

Tuerkner, EBRD’nin Türkiye’de uygulamaya koyduğu ve bilhassa yeşil ekonomiye odaklanan programlarının da devam ettiğini dile getirdi.

– “TÜRKİYE EKONOMİSİNE İLİŞKİN BÜYÜME ÖNGÖRÜLERİMİZİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİK”

Bu yıl Türkiye’deki yeni finansman taahhütlerinin şu anda 1,1 milyar avro seviyesinde bulunduğunu belirten Tuerkner, şu şekilde devam etti:

“Birkaç proje daha var şu anda ve bu projelerle yıl sonuna kadar 1,4-1,5 milyar avro finansman taahhüdüne ulaşmış olacağımızı düşünüyorum. Bu doğal olarak ki Türkiye’de ulaştığımız üstün dereceli değil fakat hem küresel iktisat hem de Türkiye ekonomisindeki şartları düşündüğümüzde fena bir düzey de değil. Liradaki kıymet kaybı ve enflasyonu dikkate aldığımızda yatırımlar için kolay bir ortam oluşmuyor. Yatırım olmayınca da bizim finanse edebileceğimiz proje olmuyor. Tamamı bu yıl süreci birazcık zorlaştırdı fakat daha stabil bir ortam, Türkiye’de daima daha fazlasının yapılmasını sağlar.”

Tuerkner, dünya ekonomisi için bu senenin yüksek enerji tutarları ve enflasyon sebebiyle fazlaca zor bir yıl bulunduğunu ve organik olarak bu gelişmelerin Türkiye ekonomisine de yansıdığını söylemiş oldu.

Bilhassa yüksek fiyatlar sebebiyle Türkiye’nin enerji ithalat faturasının arttığını belirten Tuerkner, “Gene de tüm bu zorluklara karşın Türkiye ekonomisi en azından gelişme gösterdi. Öteki ülkelere kıyasla bu bir başarıdır. Biz hatta Türkiye ekonomisine ilişkin gelişme öngörülerimizi bu yıl için yüzde 4,5’e, gelecek yıl için ise yüzde 3,5’e yükselttik. Doğal bu başarının bir bedeli de oldu, enflasyon arttı.” dedi.

Tuerkner, EBRD’nin Türkiye’deki projeleri desteklemeye aynı şekilde devam edeceğini altını çizdi.

– “TÜRKİYE’DE DAHA FAZLA YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ FİNANSE ETMEYİ UMUYORUZ”

EBRD’nin öğrenci gore şekillendiğini dile getiren Tuerkner, şunları kaydetti:

“Hali hazırda gelecek yıl imzalarını tamamlayacağımız birkaç proje üstünde çalışıyoruz. Esasen yatırımlarımızın birçoğu yeşil iktisat odaklı. Bilhassa enerji fiyatlarındaki artışı dikkate aldığımızda, Türkiye’de daha çok yenilenebilir enerji projesi finanse edeceğimizi umuyorum. Bu bununla birlikte düzenleyici politikalar ve teşviklere de bağlı. Yenilenebilir enerjiden üretim yapmak fosil yakıtlara gore artık fazlaca daha ucuz. Bu da yeşil iktisat ve bilhassa yeşil enerji üretimine olan eğilimi artırıyor.”

– TÜRKİYE’DEKİ PORTFÖY BÜYÜKLÜĞÜ 7,5 MİLYAR AVRO SEVİYESİNDE

EBRD verilerine gore, Türkiye, hali hazırda senelik yatırım miktarı açısından Bankanın en büyük piyasası olarak öne çıkıyor. EBRD’nin Türkiye’deki üstün dereceli finansmanı 2020’de 1,7 milyar avro, 2021’de 2 milyar avroya ulaştı.

Ekim 2022 itibarıyla ise bankanın Türkiye’deki portföy büyüklüğü 7,5 milyar avro seviyesinde bulunuyor. Bankanın 2009’dan beri Türkiye’de 385 projeye sağlamış olduğu finansman ise 17 milyar avroyu buluyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası