Dünyada eşi benzeri çok az! ZAHA’dan bir ilk

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayan Zırhlı Amfibi Atak Aracı (ZAHA) ihracata hazırlanıyor.

Türk müdafa sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS, Endonezya’nın Cakarta kentinde düzenlenen Indo Defence Expo&Forum 2022 Fuarı’nda ZAHA’yı sergiledi.

Kalifikasyon çalışmalarında sona gelinen ve envantere girmeye hazırlanan ZAHA, gemiyle ortalama 1,5 ayda Endonezya’ya götürüldü. Fuar ile ZAHA, yurt haricinde ilk kez sergilenmiş oldu.

FNSS ZAHA Program Müdürü Mustafa Kaplan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, ZAHA Projesi’nin Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı ile FNSS içinde Mart 2017’de imzalanan sözleşmeyle başladığını söylemiş oldu.

Proje kapsamında üretilecek araçların Deniz Piyade Tugayı’nın emrine verileceğini belirten Kaplan, “Projemizde kalifikasyon aşamasını tamamlamak üzereyiz. Kalifikasyon aşamasının tamamlanmasını müteakip araçlarımızı Deniz Kuvvetlerinin emrine sunuyor olacağız.” dedi.

ZAHA’nın FNSS’nin şu ana kadar ürettiği denizde operasyon yapabilen ilk aracı olduğuna işaret eden Kaplan, “Hem de dünyada da eşi benzeri oldukca azca olan bir vasıta. Dünyada bir tek ABD’nin oldukca eski bir tasarımı var. ZAHA ona bakılırsa oldukca daha güncel ve üstün özelliklere haiz.” diye konuştu.

– 3 VARYANTI VAR

Aracın özelliklerine ilişkin de informasyon veren Kaplan, ZAHA’nın hem mayın hem balistik koruma özelliklerine haiz olduğuna dikkati çekti. Aracın denizde 7 knot maksimum sürate erişebildiğini özetleyen Kaplan, şu şekilde devam etti:

“Karada da saatte 70 kilometre sürate erişebiliyor. Aracımızda toplam 21 personel taşıyabiliyoruz. 3 değişik varyantımız var. Bir tanesi fuarda da göstermiş olduğumuz personel taşıyıcı vasıta. Buna ilave olarak komuta ve kurtarma araçlarımız bulunmakta. Komuta ve personel taşıyıcı araçlarımızda uzaktan komutalı tabanca sistemine sahibiz. Bu tabanca sisteminde aynı anda 2 silahımız bulunmakta. 40 mm bombaatar ve 12,7 mm otomatik makinalı tüfeğe haiz. Şu anki tabanca sistemimiz üstün özelliklerle vazife yapıyor. Otomatik hedef takip sistemi kendi hesaplamasını yapıyor ve oldukca efektif şekilde düşman unsurlarını yok edebiliyor.”

Kaplan, denizdeki ihtiyacı karşılarken bir taraftan da mayın ve balistik gereksinimleri sağlayabilmesi için ZAHA’yı uğraşlarla optimize ettiklerini ve hedeflenen sonuca ulaşıldığını söylemiş oldu.

– ENDONEZYALI ASKERLER ARADIĞINI ZAHA’DA BULDU

Son birkaç senedir Endonezya’nın bu araca ilgisinin devam ettiğini belirten Kaplan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz mayıs ayında Endonezya Deniz Piyade Komutanı Türkiye’yi ziyaret etti ve aracımızı araştırma fırsatı buldu. Hem de deniz testlerini icra ettik kendisiyle. Kendileri geldiklerinde aracı oldukca beğendiklerini ifade ettiler. Bu aracın benzeri kabiliyetlere haiz ABD’li bir çözüm var sadece aracımız bu araçtan oldukca daha üstün özelliklere haiz. Endonezya ordusu hali hazırda bahsettiğim araçlara haiz ve orada yaşadıkları sıkıntılar sebebiyle ZAHA’yı gördüklerinde oldukca memnun oldular ve bu aracı oldukca süratli şekilde tedarik etme isteklerini ifade ettiler. Bu doğrultuda fuara aracımızı getirerek hem onlara yeniden görme fırsatı sağladık hem de bilgileri görüşebilecek bir ortam yaratmış olduk. Umudumuz kısa sürede sözleşmeye dönüştürmek yönünde.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası