Dünyaca ünlü K-pop grubu BTS’nin üyeleri Güney Kore’de askere gidecek

Tartışma sona erdi: BTS askere gidecek

Kaynak, Reuters

Dünyada en oldukca dinlenen Cenup Koreli K-pop grubu BTS’nin üyelerinin senelerdir devam eden askerlik tartışması sonlanmış oldu. BTS’nin ajansı, grup üyelerinin askere gideceğini deklare etti.

BTS üyelerinin mecburi askerlik yaşlarının gelmesi yüzünden grup Cenup Kore’nin gündemine yerleşmişti.

Cenup Kore’de 18-28 yaş arası sıhhatli her adamın iki yıl mecburi askerlik görevini yerine getirmesi gerekiyor.

Sporcular, atletler ve klasik müzik alanında çalışan müzisyenlere, ülkeye halihazırda katkıda bulundukları için ayrıcalık tanınabiliyor.

Pop müzisyenleri ise bu kategoride yer almıyor.

Cenup Kore Parlamentosu daha ilkin BTS üyelerinin askerliklerini 30 yaşına kadar erteleyebilmeleri için bir yasa çıkarmıştı.

Grubun en büyük üyesi ve aslolan adı Kim Seok-jin olan Jin’in Aralık ayında 30 yaşına basacak olması son zamanlarda tartışmaların alevlenmesine yol açtı.

BTS’in ajansı Hybe’ın bir parçası olan Bighit Music, Pazartesi günü yapmış olduğu açıklamada “BTS’in askerlik görevlerinin yerine getirilmesi planını yürütüleceğini” belirtti.

BTS bu yıl üyelerinin grup olarak kariyerlerine bir süre ara verdiklerini açıklayarak hayranlarını şaşırtmış, kimileri bu kararın askerlikten dolayı alındığını düşünmüştü.

Bighit Music de yapmış olduğu açıklamada şu ara grup üyelerinin solo müzik hayatlarına devam etmesinin askerlik görevlerini yerine getirmek için en uygun ortamı yarattığını altını çizdi.

Jin’in Ekim ayında solo çalışmasının yayınlanmasının peşinden askerlik sürecini başlatacağı, öteki üyelerin de kendi zamanlarına nazaran askere gideceği açıklandı.

Jin, solo albüm emek harcaması yaptığını Cumartesi günü açıklamış, çok da fazla fazla detay vermeden oldukca beğenmiş olduğu bir isimle ortaklaşa iş yapmış olduğu bilgisini vermişti.

Askerde konser verebilecekler

BTS’in küresel başarısı ve ülke ekonomisine sağlamış olduğu katkı, kimi siyasetçilerin gruba askerlik açısından ayrıcalık tanınması yönünde davet yapmasına yol açmıştı.

Eski Cenup Kore Kültür, Spor ve Gezim Bakanı Hwang Hee, Mayıs ayında görevinden ayrılmadan ilkin BTS üyelerinin askere gitmesinin “kültürel bir yitik” olacağını söylemişti.

Bu sebeple hükümetin lüzumlu yasal değişikliği yaparak BTS üyelerinin askere gitmesinin engellenmesini talep edenler vardı.

Sadece bu meseleyi eşitlik ve toplumun bazı kesimlerine ayrıcalık tanınmaması gerektiği yönünde ele alanlar, müzisyenlerin askere gitmesinden yana.

Ülkede askere gitmeyi reddetmek hapis cezasına ve toplumsal dışlanmışlığa yol açıyor.

Cenup Kore Müdafa Bakanlığı Ağustos ayında grup üyelerinin askerlik görevini yerine getirirken konser verebileceklerini açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası