Dünya boyutunda yaşama elverişli öte gezegen keşfedildi

NASA’nın açıklamasına bakılırsa, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) yörüngesindeki Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “yaşama elverişli bölgesinde” bulunan Dünya büyüklüğünde bir öte gezegen keşfetti.

Açıklamaya bakılırsa, “TOI 700 e” adlı bu öte gezegen, yörüngesindeki yıldıza suyun gezegen yüzeyinde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunuyor.

NASA araştırmacısı Emily Gilbert yapmış olduğu açıklamada, “Bu, bildiğimiz çoklu, ufak, yaşanabilir bölge gezegenlerine haiz birkaç sistemden biridir.” ifadesini kullandı.

Bu keşfin, TOI 700 sistemini daha yakından kovuşturmak için coşku verici bir ilerleme bulunduğunu vurgulayan Gilbert, son keşfedilen “TOI 700 e” öte gezegeninin, bundan önceki bulgu “TOI 700 d’den” ortalama yüzde 10 daha ufak ve TESS gözlemleriyle giderek daha ufak dünyalar olmasına da destek olduğuna dikkati çekti.

Uzmanlar, daha ilkin “TOI 700” isminde sistemde “TOI 700 b, c ve d” olarak adlandırılan üç öte gezegen tespit etmişti.

TESS’in yeni bulguları, Amerikan Astronomi Derneğinin ABD’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde düzenlenen 241’inci senelik toplantısında araştırmacılarla paylaşıldı.

– ÖTE GEZEGEN AVCISI TESS

Her biri bakmış olduğu yöndeki uzay boşluğunun dörtte birlik kesitini 27 gün kesintisiz gözlemleyen 4 büyük kamera donanımı içeren TESS uydusu, öte gezegenleri “geçiş” denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor.

“Geçiş” bir öte gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçmiş olduğu anı tanımlıyor.

Bilim adamları, bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında oluşan azalmayı gözleyerek ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek söz mevzusu gezegenlerin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu belirleyebiliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası