Dünya Bankası, Cezayir ekonomisinde toparlanma bekliyor

Cezayir’e ilişkin hazırlanan Dünya Bankası raporunda, ülkenin toparlanmasının devam etmiş olduğu sadece sürdürülebilir gelişme için hidrokarbon dışı sektörün kilit önemde olduğu açıklandı.

Raporda, hidrokarbon dışı sektör ve kamu harcamalarındaki artışla desteklenen toparlanmanın 2023 süresince devam edeceği vurgulanırken, ihracatta mühim artış kaydeden petrol dışı sektörün ülke ekonomisinin büyümesindeki katkısına dikkat çekildi.

Verilerin, petrol dışı gayrı safi yurt içi hasıladaki (GSYİH) büyümenin bu yıl yüzde 3,17’ye ulaşacağı ve bunun da 2023’te beklenen genel ekonomik toparlanmaya katkıda bulunacağını gösterdiği kaydedilen raporda, Cezayir ekonomisinde 2023’te yüzde 2,3’lük gelişme beklendiği sadece makro ekonomik beklentilerin internasyonal yakıt fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı hâlâ kırılgan olduğu ifade edildi.

Raporda ek olarak hususi ve petrol dışı sektörlerin orta ve uzun solukta ülkenin ekonomik büyümesinin motoru olması gerektiğine işaret edilerek, Cezayir makamlarına “satın alma enerjisini korumaya yönelik önlemlerin yoğunlaştırılması, devlet çalışanlarının maaşlarının artırılması, iş arayanlar için ilk kez işsizlik yardımlarının getirilmesi ve güçlendirilmesinin yanı sıra temel besin sübvansiyon seviyeleri mevzusunda dikkatli olunması” çağrısı yapılmış oldu.

– Cezayir’in döviz rezervi

Cezayir Merkez Bankası Genel Müdürü Selahaddin Talip, ülkesinin 2022 yılı sonu itibarıyla döviz rezervlerinin 60 milyar dolara ulaştığını açıklamıştı.

Merkez Bankası Genel Müdürü Talip, 26 Aralık 2022’de yapmış olduğu açıklamada, Cezayir’in 2022 yılı sonu itibarıyla döviz rezervlerinin 60 milyar doları bulduğunu belirterek, bu rezervlerin iki buçuk senelik bir süre için ülkenin mal ve hizmet ithalatı ihtiyacını karşılayabileceğini vurgulamıştı.

Cezayir’in döviz rezervleri 2014’te 294 milyar dolarla zirveye ulaşmıştı. Sadece petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak piyasalarda yaşanmış olan şok ve hükümetlerin birbirini izleyen ithalat faturalarındaki mühim artışı engelleyememesi sebebiyle döviz rezervleri keskin bir düşüş yaşadı.

Ekonomisinin yüzde 90’ı hidrokarbon gelirlerine bağlı olan Cezayir, bu bağımlılıktan kurtulmanın ve ekonomiyi çeşitlendirmenin yollarını arıyor.

Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, 2019’da iktidara gelmesinin arkasından ekonomiyi çeşitlendirme, petrol dışı ihracatı artırma ve döviz rezervlerini tekrardan güçlendirme sözü vermişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası