Dugong: Çin’de denizkızı hikayelerine ilham veren su memelilerinin tamamı öldü

Esme Stallard | BBC News İklim ve Bilim Muhabiri

dugong

Kaynak, PATRICK LOUISY

Araştırmacılar Çin’de, denizkızı hikayelerine esin verdiği kabul edilen su memelisi türü dugongların tamamının öldüğünü deklare etti.

Çin kıyılarında yaşayan insanlarla meydana getirilen çalışmalarda son beş yılda dugong gördüğünü söyleyen yalnızca üç şahıs tespit edildi.

Okyanusların en nazik devi de denen bu hayvan türünün yavaş ve rahat tavırları, insanoğlu tarafınca avlanmasına ve gemilerden kaçamamasına yol açıyordu.

Çin haricinde başka ülkelerde de yaşadıkları için dugongların soyu tükenmiş değil fakat öteki bölgelerde de tehdit altında bulunuyorlar.

Araştırmanın yazarları içinde yer edinen Londra Zooloji Topluluğu’ndan (ZSL) Prof. Samuel Turvey, “Çin’de dugong kalmaması büyük bir yitik” dedi.

Ülkede bir bilim insanı tarafınca kayıtlara geçirilen son dugong 2000 senesinde görülmüş, o tarihten bu yana hayvanın yaşamaya devam etmiş olduğu bir tek halkın anlatımları sonucu düşünülmüştü.

Araştırmacıların sahil bölgelerinde yaşayan 788 kişiyle yapmış olduğu ankette “Son olarak ne vakit dugong gördünüz?” sorusuna verilen cevap averaj 23 yıl oldu.

ZSL’de doktora sonrası araştırma icra eden Heidi Ma, “Artık bu canlı türü Çin’de kendini barındıramıyor” dedi.

Deniz ineklerine benzeyen dugongları bu türden ayıran şey ise balina benzeri kuyruğu.

Bu kuyruğu ve sevecen tavırlarını sebebiyle bazıları, denizkızı hikayelerine bu canlının esin verdiğini düşünüyor.

dugong

Kaynak, PATRICK LOUISY

Dugonglar 20. yüzyılın ilk yarısında eti, derisi ve kemiklerinden yararlanmak isteyenler tarafınca sıkça avlanmış ve nüfusu büyük oranda azalmıştı.

Bunun üstüne Çin Devlet Konseyi 1988’de dugongları birinci derslik koruma altındaki hayvan statüsüne almıştı.

Fakat dugongların yaşam alanlarının yok edilmesi ve beslendikleri deniz çayırlarının hızla yok olması, nüfusun çökmesine yol açtı.

BM Çevre Programı’na nazaran küresel deniz çayırları her yıl yüzde 7 oranında küçülüyor.

Bunun sebepleri içinde endüstriyel ve tarımsal kirlilik, kıyılardaki yapılaşma, kuralsız balıkçılık ve iklim değişikliği gösteriliyor.

Prof. Turvey’e nazaran Çin’deki bu gelişme, dugonglara ev sahipliği icra eden Avustralya ve Doğu Afrika şeklinde ülkeler için bir alarm görevi görmeli.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası