Diyarbakır annelerinin evlat mücadelesi kararlılıkla sürüyor

Evlatlarının dağa kaçırılmasından HDP’yi görevli tutan ailelerin 3 Eylül 2019’da başlatmış olduğu oturma eylemi, 1143’üncü gününde devam ediyor.

Ellerinde evlatlarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren annelerden Sariye Tokay, oğlu Mehmet için ortalama 11 senedir savaşım verdiğini söylemiş oldu.

“Oğlum 14 yaşlarında HDP tarafınca kandırılıp dağa gönderildi.” diyen Tokay, 3 yılı aşkın bir süredir HDP İl Başkanlığı binası önünde evlat nöbetinde bulunduğunu belirtti.

Annelerin en naturel hakkı olan evlatları haricinde kimseden bir şey istemediklerini ifade eden Tokay, şöyleki konuştu:

“Biz evlatlarımızı HDP’den istiyoruz. Yeter artık, çocuklarımızı bıraksınlar. Çocuklarımızı bırakmadan onların peşini bırakmayacağız. Evlatlarımızı alıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Tanrı, devletimize güç, kuvvet versin, çocuklarımız için büyük bir savaşım veriyor. Dağdan gelen her bir çocuk bizlere ümit oluyor. İnşallah çocuklarımızı onlardan alacağız.”

Tokay, oğluna güvenlik güçlerine teslim olması çağrısında bulunmuş oldu.

Kızı Bahar için fiil icra eden anne Fatma Karakuş, kızının ortalama 6 yıl ilkin Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. derslik öğrencisiyken kandırılarak dağa götürüldüğünü belirtti.

Bugüne dek kızından haber alamadığını ifade eden Karakuş, “Kızım için sonuna kadar savaşım edeceğim. Kızımı HDP’den isterim, onlar götürdüler. Kızım tabip olacaktın, devletimize ve milletimize hizmet edecektin, bizlere hayırlı evlat olacaktın. Yolunu gözlüyoruz. Bahar’ım sesimi duyuyorsan lütfen gel, teslim ol.” ifadelerini kullandı.

Oğlu Özkan için fiil icra eden baba Süleyman Aydın, evlat nöbetinin kesin bir halde sürdüğünü aktardı.

Dağa götürülen oğlu Erhan için Hatay’dan gelmiş olarak fiil icra eden ve kanserden dolayı yaşamını kaybeden baba Ekrem Artık’ı anımsatan Aydın, “Hatay’dan gelen bir babamız maalesef evlat acısına dayanamayıp vefat etti. HDP artık bunu görsün. Gelin oğlum, PKK’dan korkmayın. Gelin güvenlik güçlerimize teslim olun. Devletimiz oldukca büyüktür.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası